AEK: “Βατερλό” στο Βέλγιο, καθαρή ήττα από την Αντβέρπ

2020-01-08T21:57:26+00:00 2020-01-08T22:02:48+00:00.

08/Jan/20 21:57

Η ΑΕΚ υπέστη “Βατερλό” στο Βέλγιο – το ‘χει φαίνεται η τοποθεσία- κι έχασε καθαρά από την τελευταία στη βαθμολογία του ομίλου, Αντβέρπ, με 73-61

Εκτός από την ήττα, η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία της να περάσει ξανά μπροστά με ένα βαθμό από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και να αποκτήσει ισχυρότατο προβάδισμα για την πρώτη θέση, ασχέτως αν ακόμα κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Με ρεκόρ 7-2 μπήκε στο ματς και 2-7 η Αντβέρπ, αλλά η Ένωση δεν πιστοποίησε αυτή της τη διαφορά. Τα κάκιστα ποσοστά ευστοχίας της, η έλλειψη συγκέντρωσης και σωστών επιλογών στην επίθεση κι η αδυναμία της να βρει ρυθμό εκτός από ένα οκτάλεπτο (12′-20′), η ΑΕΚ δεν θύμισε τίποτα από την ομάδα που πριν μερικές μέρες νίκησε τον Παναθηναϊκό με κατοστάρα (100-97)!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τη συμπαράσταση των φιλάθλων της η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χάρη στην ευστοχία του Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά γρήγορα η Αντβέρπ βρήκε τα πατήματα της στο γήπεδο και ανέτρεψε την κατάσταση. Το πρόβλημα της ΑΕΚ ήταν στην άμυνα- το μεγάλο της “όπλο” δηλαδή- με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 16-11 στο 6′, 25-18 sto 9′ και 26-21 στο ημίχρονο! Πολλοί πόντοι παθητικό ήταν αυτοί για την ΑΕΚ που ακολουθούσε στο σκορ παρότι ο Λάνγκφορντ ξεκίνησε το ματς με 12 δικούς του (Ρούπνικ 8).

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς ο Ντόνκορ με εννιά πόντους οδήγησε την Αντβέρπ στη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά, 34-21 στο 12′! Η βελγική ομάδα είχε σε αυτό το διάστημα 4/5 τρίποντα ενώ αντίστοιχα η ΑΕΚ σούταρε με 21% (3/14)! Μόλις η “κιτρινόμαυρη” άμυνα… ξύπνησε, τότε άλλαξε το παιχνίδι. Μείωσε γρήγορα σε 37-31 με τον Κέντρικ Ρέι να βάζει μαζεμένους πόντους και το κυριότερο ήταν ότι άρχισε να φορτώνει με λάθη τους αντιπάλους της και να τους περιορίζει το τρίποντο (5/13 από 4/5). Ο Ρέι έφτασε στους εννιά και το -13 έγινε γρήγορα παρελθόν (37-35 στο 18.30′) με το ημίχρονο να τελειώνει με 39-35 και την ΑΕΚ να δέχεται μόλις πέντε πόντους στα τελευταία οκτώ λεπτά.

Ο Μάριο Τσάλμερς κι ο Σαντ-Ρος με τα κλεψίματα τους – πέντε+τρία – κέρδιζε κατοχές, αλλά η επιπολαιότητα της στην επίθεση δεν της έδινε το προβάδισμα. Με 25% από το τρίποντο και 42% στα δίποντα, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να πιάσει ένα καλό μομέντουμ και η Αντβέρπ έχτισε πάλι μία μικρή διαφορά, 48-41, στο 25′. Η επιμονή της ΑΕΚ στο τρίποντο (6/23) κι ο περιορισμός του Λάνγκφορντ, κρατούσαν σχετικά εύκολα τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (53-44) με το 30λεπτο να κλείνει με 55-50 υπέρ τους. Στα προβλήματα προστέθηκε κι η μεγάλη αστοχία στις βολές, 8/18 μετά τρία δεκάλεπτα.

Στο 33.30′ το σκορ ήταν 64-52 και τίποτα δεν μαρτυρούσε πως η κακή ΑΕΚ μπορούσε να επιστρέψει στο ματς. Και πραγματικά έτσι έγινε. Η Αντβέρπ έδινε τα μακρινά σουτ που η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βάλει, είχε απλά μία συμπαθητική επιθετική παρουσία αλλά σίγουρα πήγε το ματς εκεί που ήθελε. Ο Λάνγκφορντ είχε μείνει χαμηλά μετά τους αρχικούς 12 πόντους αλλά προσπάθησε προς το τέλος να ανέβει και ο Κέντρικ Ρέι σίγησε κι αυτός μετά τους 13π. σε 13′ συμμετοχής που είχε. Η διαφορά κυμάνθηκε στους 11-14 πόντους σχεδόν σε ολόκληρη την τέταρτη περίοδο και μόνο προς το τέλος έγινε μία προσπάθεια (69-60 στο 38′). Ως εκεί όμως…

Παίκτης-κλειδί:

Η Αντβέρπ μοίρασε τις ευθύνες σε πολλούς παίκτες και θα λέγαμε πως ο πόιντ γκαρντ, Λούκα Ρούπνικ, ξεχώρισε ελάχιστα από τους υπόλοιπους. Ζημιά έκανε με τα τρίποντα του κι ο Ντόνκορ που είχε 5,4 πόντους μέσο όρο πριν το ματς αλλά κι η Φαγιέ με δυναμική παρουσία στη ρακέτα.

Που κρίθηκε:

Μία ματιά στη στατιστική παρακάτω θα σας πείσει για την κακή εικόνα της ΑΕΚ που βρέθηκε στη χειρότερη βραδιά της συνολικά και στις τρεις ποσοστιαίες κατηγορίες στα σουτ.

Δεκάλεπτα: 26-21, 13-14, 16-15, 18-11