Εθνική U20: “Κατάρρευση” και αποκλεισμός από την ανώτερη Γερμανία

2019-07-17T14:39:22+00:00 2019-07-17T14:51:49+00:00.

17/Jul/19 14:39

Η Γερμανία ήταν ανώτερη σε όλο σχεδόν το ματς, κέρδισε εύκολα την Ελλάδα και την άφησε εκτός προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ U20.

Σε ένα ματς, που δεν κατάφερε ποτέ να ”χτυπήσει”, η Ελλάδα γνώρισε βαριά ήττα από τη Γερμανία με σκορ 82-54, σβήνοντας έτσι το όνειρο για κάτι καλό στο Ευρωμπάσκετ U20.

Οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη είδαν τους αντιπάλους τους να είναι αποτελεσματικότεροι στην επίθεση, την ώρα που οι ίδιοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι με 35% στα δίποντα (11/31) και 185 στα τρίποντα (6/33), ενώ υστέρησαν πάρα πολύ και στον τομέα των ριμπάουντ (55 έναντι 35).

Πλέον, η Εθνική θα δώσει αγώνα κατάταξης, με αντίπαλο τον ηττημένο του αγώνα Σερβία-Με. Βρετανία (18/7, 20:30) και θέλει να τερματίσει όσο πιο ψηλό μπορεί, προκειμένου να αποφύγει τις τρεις τελευταίες θέσεις, που οδηγούν στη Β’ Κατηγορία.

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με… εφιαλτικό τρόπο για την Ελλάδα. Η Γερμανία έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και εκμεταλλεύτηκε πλήρως την αστοχία της Εθνικής μας. Αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο -17 (23-6)!

Η συνέχεια φάνηκε πως θα είναι μία άλλη υπόθεση. Οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ανάγκασαν τους Γερμανούς σε πολλά λάθη και έτσι μπόρεσαν να φτάσουν στο 29-21, στα μέσα της περιόδου. Οι προσπάθειες κυρίως το Γιώργου Καλαϊτζάκη έπεσαν στο κενό, με τον Γιόνας Μάτισεκ και τους λοιπούς να στέλνουν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-26.

Δεν ”μπήκε” ποτέ στο ματς και μοιραία ηττήθηκε

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε και η ουσιαστική ”κατάρρευση” της Εθνικής, με τους Γερμανούς να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να ξεφεύγουν ακόμα και με 24 (63-39), στο φινάλε της περιόδου. Με λίγα λόγια το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τη συμπλήρωση των 30 αγωνιστικών λεπτών και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ.

Η Γερμανία δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έτσι είχαμε ακόμα και ”30άρα” στο ματς (74-44 στο 34′). Τελικά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να ”μαζέψει” τη διαφορά και ο αποκλεισμός ήρθε μετά το 82-54.

Πού κρίθηκε: Όλα χάθηκαν για την Εθνική στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τη μεγάλη σχετική διαφορά που υπήρχε από το πρώτο ημίχρονο, οι Έλληνες παίχτες όχι μόνο δεν μπόρεσαν να μειώσουν, αλλά έχασαν και τελείως τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Νιλς Χάσφούρτερ, ενώ 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ μέτρησε ο Φίλιπ Χέρκενχοφ. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν για μία φορά εξαιρετικός με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, από πλευράς Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82