Πώς μπήκε αυτό;;; Τρίποντο από το ένα καλάθι στο άλλο από τον Βαν Μπρι της Λέιντεν… α λα Παπαγιάννης! (video)

2024-02-01T13:27:58+00:00 2024-02-01T14:34:15+00:00.

01/Feb/24 13:27

O Λουκ Βαν Μπρι της ολλανδικής Λέιντεν έβαλε το… απίστευτο: τρίποντο από το ένα καλάθι στο άλλο, δηλαδή από τα 25-26 μέτρα, πετώντας την μπάλα με το ένα χέρι!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Τέτοια καλάθια δεν μπαίνουν συχνά.

Τι συχνά; Τόσο σπάνια που σίγουρα γίνονται είδηση.

Ο Ολλανδός φόργουορντ της Λέιντεν, Λουκ Βαν Μπρι, πέταξε την μπάλα από το ένα καλάθι στο άλλο, στην εκπνοή του ημιχρόνου του νικηφόρου αγώνα της ομάδας του κατά της Βαρέζε με 81-77 για το FIBA Europe Cup και ω! του θαύματος, αυτή κατέληξε στο καλάθι.

Ο τρόπος που πέταξε την μπάλα θύμισε χαντμπολίστα, αλλά και τον … Γιώργο Παπαγιάννη στο πρόσφατο σουτ-προσευχή που έβαλε στο τουρκικό πρωτάθλημα. Από πιο κοντά αλλά πλάγια ο Έλληνας σέντερ και μάλιστα υπό πίεση…

Η Λέιντεν, μάλιστα, κέρδισε το παιχνίδι με 81-77 και ο Βαν Μπρι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους, έχοντας 3/4 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένου φυσικά του αδιανόητου καλαθιού του στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Εδώ υπάρχει και μία ακόμα λεπτομέρεια που χρίζει αναφοράς.

Ο Λέιντεν είχε βάλει ένα καθοριστικό τρίποντο σε λήξη επίθεσης της Λέιντεν στον αντίστοιχο αγώνα του Βαρέζε με 40” να απομένουν για τη λήξη, με τους Ολλανδούς να παίρνουν και τότε τη νίκη, με σκορ 82-79.