Λαύριο: “Λύγισε” στην Ουκρανία, έσβησε το όνειρο της Ευρώπης

2018-09-26T19:57:48+00:00 2018-09-26T20:41:28+00:00.

Giannis Askounis

26/Sep/18 19:57

Το Λαύριο δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το +9 στην Ουκρανία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup.

Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη ηττήθηκε με 76-58 από την Ντνίπρο την Τετάρτη (26/9) στο “Shinnyk”. Μοιραία, η εντός έδρας νίκη με 82-73 κόντρα στην ουκρανική ομάδα δεν αποδείχθηκε αρκετή. Η απειρία των περισσότερων παικτών σε ευρωπαϊκό διασυλλογικό επίπεδο ενδεχομένως επηρέασε τα αρνητικά ποσοστά ευστοχίας στον επαναληπτικό του πρώτου προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup και δεν επέτρεψε στο Λαύριο να διεκδικήσει την πρόκριση στο δεύτερο ημίχρονο.

Εξέλιξη αγώνα
Οι Ουκρανοί πλησίασαν την επιθυμητή για εκείνους διαφορά στο πρώτο 10άλεπτο, αλλά βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9 στο ξεκίνημα του δεύτερου. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε φέρνοντας την μπάλα κοντά στο αντίπαλο καλάθι και αποφεύγοντας τα περιττά φάουλ στην άμυνα, προκειμένου να μειώσει, ακόμα και να ισοφαρίσει πριν από το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και έφθασαν μέχρι το +13. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τελευταίο 10άλεπτο και έφθασε στο +21, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Κάπου εκεί έσβησε το ευρωπαϊκό όνειρο της ομάδας της Λαυρεωτικής.

Πρόβλημα με Λαμπ
Ο Ντορόν Λαμπ αποχώρησε τραυματισμένος, 2:30 πριν από το τέλος του πρώτου 10άλεπτου. Επέστρεψε στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε την ομάδα του. Ο 26άχρονος Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με τρεις πόντους (1/2 β., 1/6 δ.), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 14:11.

Κορυφαίος του Λαυρίου ο Μέλσον
Ο Σάιλας Μέλσον είχε 18 πόντους (0/1 δ., 3/3 δ., 4/9 τρ.) σε 28:28 και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των ηττημένων. Ακολούθησε με δέκα πόντους ο Μίλαν Μιλόσεβιτς. Από την Ντνίπρο ξεχώρισε ο Αλεξάντρ Μισούλα χάρη σε 21 πόντους (3/3 β., 3/4 δ., 4/9 τρ.)

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58.