Ελλάδα – Βέλγιο 85-68: Πάρτι στο ΟΑΚΑ και φύγαμε για Ευρωμπάσκετ! (videos)

2022-08-28T20:58:21+00:00 2022-08-28T22:42:01+00:00.

28/Aug/22 20:58

Με μία σημαντική βαθμολογικά νίκη με 85-68 επί του Βελγίου στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 η Εθνική Ομάδα αποχαιρέτισε το ελληνικό κοινό και πλέον σκέφτεται το Ευρωμπάσκετ (1-18/9).

Του Άρη Μπάρκα/ info@eurohoops.net

Η “επίσημη” αγαπημένη με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Καλάθη και Ντόρσεϊ κέρδισε στο γεμάτο από κόσμο ΟΑΚΑ το Βέλγιο εύκολα με 85-68 για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 και θα ταξιδέψει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Μιλάνο για την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ (1-18/9).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εθνική Ομάδα που μετά τη σημαντική αυτή νίκη έχει ρεκόρ 4-2 παραμένει φαβορί για την πρόκριση της στο Μουντομπάσκετ, προετοιμάζεται για την πρόκληση του Ευρωμπάσκετ στον Όμιλο του Μιλάνο όπου στις 2/9 θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα της την Κροατία.

Από εδώ και πέρα απομένει να φανεί τι θα γίνει με τους τραυματίες Σλούκα, Παπαγιάννη, Παπαπέτρου και Κώστα Αντετοκούνμπο, ώστε και να ανακοινωθεί η τελική δωδεκάδα που θα συμμετάσχει στο Ευρωμπάσκετ.

Προβάδισμα νίκης από νωρίς η Εθνική χάρη σε Γιάννη και άμυνα

Πολύ καλά ξεκίνησε η Εθνική μας στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 9-2 (στο 4′), αφού ανάγκασε τους Βέλγους σε τρία γρήγορα λάθη. Γιάννης και Ντόρσεϊ έχοντας μαζί 12 πόντους έδωσαν προβάδισμα στην Ελλάδα με +14 (22-8 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 30-15 και τον Καλάθη (4 ασίστ) να δημιουργεί για τους Θανάση και Παπανικολάου, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Ιτούδης παρά το ανοιχτό rotation κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση χάρη στον “Greek Freak” και με επιμέρους σκορ 10-4 η διαφορά πήγε στο +21 (40-19 στο 16′). Με σερί 7-0 το Βέλγιο αντέδρασε και μείωσε σε 40-26 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-33 μετά από buzzer beater καλάθι του Ζιλέ.

Διατήρησε το προβάδισμα της η Εθνική και πήρε τη νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την Εθνική μας να διατηρεί την κυριαρχία της μέσω της άμυνας και τη διαφορά να παραμένει πολύ ψηλά (47-30 στο 26′). Το σημαντική διψήφιο προβάδισμα της Ελλάδας δεν μειωνόταν (59-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας παρέμεναν καλύτεροι στο παρκέ και προηγήθηκαν ξανά με +21 (70-49 στο 33′). Στο 35ο λεπτό η “επίσημη αγαπημένη” ήταν μπροστά με 76-51 και στο φινάλε της αναμέτρησης πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο τη σημαντική της νίκη με 85-68.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η Εθνική προηγήθηκε με +15 (30-15), ενώ είχε και προβάδισμα 19 πόντων διαφορά που δεν απειλήθηκε σημαντικά μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεχώρισε ακόμα μία φορά με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ επίσης πρωταγωνίστησαν ο Καλάθης με 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Ντόρσεϊ με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ έκανε ρεκόρ καριέρας με τη γαλανόλευκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-33, 64-44, 85-68.

Ελλάδα (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 26, Θανάσης Αντετοκούνμπο 7, Ντόρσεϊ 22, Καλάθης 12, Παπανικολάου 9, Αγραβάνης 6   , Μποχωρίδης 3, Καλαϊτζάκης, Κουζέλογλου, Λαρεντζάκης, Λούντζης

Βέλγιο (Γκέργκια): Λακόμ 11, Μπακό 12, Μβεμά, Ομπασόχαν 14, Μπλάιζεντεργ 4, Μπρατάνοβιτς, Ντε Ζέου 5, Ζιλέ 10, Λιμπέρ 6, Εμπομά 4, Τουμπά, Βάνβτζιν 2