Ελλάδα – Γερμανία: Με κάκιστη επίθεση, υποτάχθηκε στην παρέα του Σρέντερ (videos)

2023-08-19T20:18:00+00:00 2023-08-19T20:56:52+00:00.

gadamopoulos

19/Aug/23 20:18

Walkup-vs-Germany
ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Δίχως σημάδια βελτίωσης από το ματς με τις Η.Π.Α. και με λίγες “εκλάμψεις”, η Εθνική ηττήθηκε και στο δεύτερο φιλικό της στο Άμπου Ντάμπι, χάνοντας με 84-71 από τη Γερμανία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο αριθμός «108», όσοι οι πόντοι της Team USA 24 ώρες πριν, ήταν ένα «βαρύ» νούμερο για την Εθνική ομάδα. Το παθητικό βελτιώθηκε (σε… «μαθηματικά») στο σαββατιάτικο (19/8) φιλικό με τη Γερμανία, όμως η κακή επίθεση και η αστοχία δεν επέτρεψαν στην Ελλάδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και κόντρα στην παρέα του Ντένις Σρέντερ…

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ηττήθηκαν και στο δεύτερο φιλικό τους στο Άμπου Ντάμπι, χάνοντας με 84-71 από τους Γερμανούς, στην τελευταία (και διόλου πετυχημένη) «πρόβα» πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο (25/8-10/9). Η Εθνική δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην επίθεση, ήταν ιδιαιτέρως άστοχη και χωρίς εμπνεύσεις, σε αντίθεση με τους πιο κοντρολαρισμένους αντιπάλους τους, οι οποίοι δε άφησαν πολλά περιθώρια στην ελληνική ομάδα.

Η Ελλάδα είχε λίγες καλές στιγμές στο ματς, με την πίεση στη δεύτερη περίοδο και το νέο καλό επιθετικό παιχνίδι των Νίκου Ρογκαβόπουλου και Ντίνου Μήτογλου, όμως αυτά δεν έφτασαν απέναντι στην ομάδα του κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ. Μετά το «αλαλούμ» του 25΄, που οδήγησε και στην αποβολή του Γιώργου Παπαγιάννη, η Εθνική έχασε τελείως τη συγκέντρωσή της και την επαφή με το σκορ.

Εκτός από την αναμέτρηση έμεινε για λόγους ξεκούρασης ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ενώ ο κόουτς Ιτούδης επέλεξε τούτη τη φορά μικρό rotation, χρησιμοποιώντας λίγο τους Λαρεντζάκη, Μωραΐτη και καθόλου τους Καλαϊτζάκη και Τσαλμπούρη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νευρική και άστοχη…

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ νωθρά στο ματς και έμεινε νωρίς πίσω με 6-0. Οι άμυνες ζώνης με πίεση της Γερμανίας έβγαλαν εκτός ρυθμού την Ελλάδα, η οποία άρχισε το παιχνίδι με 4/13 σουτ, με μόνη εξαίρεση τους 6π. του Μήτογλου. Ο Τάις, από την άλλη, δεν είχε αντίπαλο με εννέα γρήγορους πόντους και οι Γερμανοί έφτασαν στο 20-12 του 9΄, πριν από το 20-14 του δεκαλέπτου.

Αφύπνιση και «εμφάνιση» σουτ

Η εικόνα της ομάδας του κόουτς Ιτούδη ήταν ελαφρώς διαφορετική στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά με την άμυνα, η οποία κράτησε τους αντιπάλους χωρίς πόντο στα πρώτα τέσσερα λεπτά και με σερί 8-0 έφεραν την ισοφάριση σε 20-20 (14΄). Επτά σερί πόντοι του Φραντζ Βάγκνερ ώθησαν ένα σερί 9-0 της Γερμανίας, για το 29-20, όμως μετά το ξεκίνημα με 0/8τριπ., η Εθνική – παρά τα έξι λάθη στο δεκάλεπτο – βρήκε τρία σερί από Ουόκαπ, Ρογκαβόπουλο και Μποχωρίδη και πλησίασε, μειώνοντας στο 33-32 του ημιχρόνου.

Παρακολουθείστε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 μέσα από την επίσημη υπηρεσία streaming της FIBA. Κάντε εγγραφή στο Courtside 1891 και μην χάσετε δευτερόλεπτο από τη δράση!

Προβάδισμα, αλλά… ανακατωσούρα και «κυνήγι»

Η Ελλάδα άρχισε να έχει καλύτερα πατήματα και να ελέγχει το τέμπο, ενώ με τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου πήρε το πρώτο προβάδισμά της στο 23΄, με 41-40. Οι Γερμανοί πέτυχαν ένα μικρό σερί για το 45-41, πριν οι διαιτητές χάσουν τον έλεγχο του ματς. Μία αψιμαχία Τάις-Παπαγιάννη οδήγησε σε αποβολή του Έλληνα σέντερ στο 25΄ και στη συνέχεια προκλήθηκε ένταση και νέα τεχνική ποινή στον Ουόκαπ… Η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε την ανακατωσούρα και έφτασε στο +11, με 58-47 στο 29΄.

«Υποταγή»…

Η Εθνική έχασε τελείως τη συγκέντρωσή της στις αρχές της τέταρτης περιόδου, στην οποία οι Γερμανοί άρχισαν με επιμέρους 12-1 και έφεραν τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη στο -20 (76-56) στο 33΄… Ο αγώνας δεν είχε περιθώρια γυρισμού από εκείνο το σημείο, με την Ελλάδα να περιορίζει την έκταση της ήττας, μειώνοντας απλώς το -13 (80-67) του 36΄.

Πού κρίθηκε: Στα άσχημα ποσοστά της Εθνικής, η οποία είχε μεν 15/25διπ., αλλά και 11/29τριπ. και 8/16βολ. και με τα 18 λάθη της δεν κατόρθωσε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς να ακολουθήσει τον ρυθμό των Γερμανών…

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί ο Φραντζ Βάγκνερ να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ωστόσο ήταν εκείνος που έβαλε τη «σπίθα» στη δεύτερη περίοδο με τους συνεχόμενους πόντους, έχοντας και τη βοήθεια των Σρέντερ, Τάις και Μο Βάγκνερ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-33, 55-64, 71-84.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ 12 (3/7τριπ., 6ασ.), Ρογκαβόπουλος 15 (3/6τριπ.), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 6 (2/3τριπ.), Μωραΐτης 3 (1), Μποχωρίδης 6 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4τριπ.), Παπαπέτρου 2, Μήτογλου 16 (5/7διπ., 1/4τριπ.), Χατζηδάκης 5.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα, Λο 7 (1), Γκιφάι,  Βόιτμαν 10 (1), Φ. Βάγκνερ 14 (1/5τριπ.), Τάις 15 (1/2τριπ. 7ριμπ.), Μ Βάγκνερ 13 (1), Σρέντερ 15 (1/3τριπ., 6ασ.), Χόλατζ, Τίμαν 4, Ομπστ 6 (2/4τριπ.), Κράμερ.