Ισπανία: “Λύγισε” τη Δομινικανή Δημοκρατία του Τάουνς – στα “ρηχά” ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (videos)

2023-08-20T00:19:18+00:00 2023-08-20T00:44:11+00:00.

gadamopoulos

20/Aug/23 00:19

Juan-Nunez-Spain

Οι πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης επικράτησαν της ομάδας του Καρλ Άντονι Τάουνς με 86-77 στη Γρανάδα, χάρη στο καλό δεύτερο ημίχρονό τους. Δεν φάνηκε ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού, Χουάν Ερνανγκόμεθ, που είχε 6π. με 2/7 σουτ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μία εξαιρετική τρίτη περίοδος ήταν αρκετή για την Ισπανία, ώστε να επιβληθεί της μαχητικής Δομινικανής Δημοκρατίας, σε αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, το βράδυ του Σαββάτου (19/8) στη Γρανάδα.

Οι Ίβηρες επικράτησαν με σκορ 86-77 και έδειξαν καλύτερο πρόσωπο από αυτό που παρουσίασαν στις δύο διαδοχικές φιλικές ήττες από Η.Π.Α. (98-88) και Καναδά (85-80) στην έδρα τους. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, μία μέρα μετά τον φιλικό θρίαμβο επί του φιλόδοξου φέτος Καναδά, δεν κατόρθωσαν να πετύχουν άλλη μία έκπληξη, όμως εμφάνισαν ξανά καλά στοιχεία και είχαν κορυφαίο τον μεγάλο σταρ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, Καρλ Άντονι Τάουνς, που σκόραρε 20 πόντους σε 19΄ συμμετοχής.

Για τους νικητές, που είχαν για κορυφαίους τον γκαρντ της Ουλμ, Χουάν Νούνιεθ (16π.) και τον νέο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα, Ζόελ Πάρα (11π.), ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε έναν κακό βράδυ. Ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού έμεινε στους 6 πόντους, με 2/6τριπ. αλλά και τρία κλεψίματα σε 24΄ στο παρκέ. Ο αδερφός του, Ουίλι Ερνανγκόμεθ, πέτυχε 9π. και μάζεψε επτά ριμπάουντ. Καλή η παρουσία και του Γκαρούμπα, με 7π. 8ριμπ. και επτά ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν γεμάτο εναλλαγές. Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 10-2 στο 2΄, χάρη σε οκτώ πόντους του Νούνιεθ. Η Δομινικανή Δημοκρατία, πάντως, με οκτώ πόντους του Τάουνς, πέτυχε σερί 12-0 και προσπέρασε 14-10 στο 7΄, κλείνοντας με προβάδισμα τριών πόντων (21-18) το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 (25-20) στο 12΄, παρά το γεγονός ότι είχαν μόλις 3/14 τρίποντα ως την ανάπαυλα, στην οποία ο μεγάλος σταρ τους είχε φτάσει στους 14 πόντους. Οι πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης, ωστόσο, απάντησαν, ξέφυγαν με 40-33 στο 19΄ και κράτησαν το αβαντάζ ως το ημίχρονο, με σκορ 40-36.

Η Δομινικανή Δημοκρατία είχε άλλη μία καλή αφετηρία και νέο σερί 11-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 44-40 στο 22΄, όμως στη συνέχεια οι Ισπανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και σκοράροντας 28π. στην τρίτη περίοδο, έφτασαν στο 68-60 του 30΄. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρέθηκε και στο +11 στο 34΄, με σκορ 74-63 και δεν κοίταξε πάλι πίσω, επικρατώντας με το τελικό 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 40-36, 68-60, 86-77.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Χ. Φερνάντεθ 6 (1), Μπριθουέλα 6 (1), Κλαβέρ 2, Αλντάμα 6, Ο. Ερνανγκόμεθ 9 (4/8διπ., 7ριμπ.), Γκαρούμπα 7 (3/6διπ., 8ριμπ., 7ασ.), Αμπάλδε 3 (1), Αμπρίνες 8 (2/3τριπ.), Γιουλ 6 (1/4τριπ.), Νούνιεθ 16 (6/10διπ., 1/2τριπ., 5ριμπ.), Χ. Ερνανγκομεθ 6 (0/1διπ., 2/6τριπ., 3κλεψ.), Πάρα 11 (1/3τριπ.).

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Μεντόζα 3 (1), Μοντέρο 3 (1/3διπ., 5ασ.), Σολάνο, Λιζ 8 (1/2τριπ.), Φελίζ 9 (1/4τριπ.), Βάργκας 4, Ντελγκάδο 7 (3/6διπ., 7ριμπ.), Σουέρο, Φιγκερόα 3 (1), Κινόνες 12 (2/7τριπ.), Τάουνς 20 (2/3διπ., 3/6τριπ., 7/7βολ., 6ριμπ.), Πένια 8 (2.4τριπ.).