Ελλάδα: Η νίκη μετράει, “καθάρισε” την Ιορδανία (Videos)

2023-08-26T12:42:09+00:00 2023-08-26T15:55:29+00:00.

26/Aug/23 12:42

Κάθε αρχή και δύσκολη. Ακόμα και περισσότερο από όσο περίμενε η Εθνική ομάδα…

Aποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε (τελικά εύκολα) με 92-71 της Ιορδανίας στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σε ένα ματς που υπό άλλες συνθήκες θα διεξαγόταν στα όρια της… υποχρέωσης, αλλά ως και το 330 λεπτό ήταν ανταγωνιστικό, ακόμα κι επικίνδυνο για τους “γαλανόλευκους”.

Χάρη στο σπουδαίο της τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική εξουδετέρωσε κάθε επικινδυνότητα, κάθε αμηχανία που προκάλεσε η αντεπίθεση της Ιορδανίας που πλησίασε την Ελλάδα στους τρεις πόντους και πήρε την πειστική νίκη που χρειαζόταν πριν το ματς με τις ΗΠΑ και … ακόμα περισσότερο τη Νέα Ζηλανδία στο οποίο λογικά θα κριθεί η πρόκριση.

Η ξαφνική απουσία του Ντίνου Μήτογλου προκάλεσε δικαιολογημένη αναστάτωση στο ελληνικό ροτέισον, ο Δημήτρης Ιτούδης έπρεπε να το διαχειριστεί από το μηδέν, άργησε να βρει τα σχήματα, αλλά παρότι το πέτυχε στη 2η περίοδο, χρειάστηκε η 4η για να εκτοξεύσει τη διαφορά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Ιτούδης επέλεξε τους ΟυόκαπΛούντζη-Παπανικολάου-Παπαγιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο αντί του τραυματία Ντίνου Μήτογλου, στην πρώτη πεντάδα.

Κακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η Ιορδανία με τον Χόλις-Τζέφερσον να ξεκινάει ζεστός, πήρε προβάδισμα με 10-4, χωρίς να αστοχήσει για τρία λεπτά και παρότι η Εθνική έκανε ένα σερί 6-0, ήταν αυτή που έμεινε επικεφαλής, 14-10, στο σκορ λόγω Ντουβερίογλου (7π.).

Η αντεπίθεση ήρθε δια μέσου της άμυνας. Ο Χατζηδάκης ήταν αποτελεσματικός κατά του Ντουβερίογλου και ο Παπανικολάου στον Τζέφερσον. Η Εθνική κράτησε τους Ιορδανούς και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο στο τουρνουά (Ρογκαβόπουλος) και λέι απ στην εκπνοή του δεκαλέπτου από τον Λαρεντζάκη, πήρε προβάδισμα με 19-14!

Το σχήμα με Ρογκαβόπουλο και Παπανικολάου στα φόργουορντ, Χατζηδάκη στο “πέντε” και τον ζεστό Λαρεντζάκη δίπλα στον Ουόκαπ, άλλαξε το παιχνίδι. Ο “Λάρι” έβαλε κολλητά πέντε πόντους, η Ιορδανία υποχρεώθηκε σε επτά λάθη και μόνο άστοχα σουτ μένοντας άποντη για έξι λεπτά (βοήθησε και μία σύνθεση ζώνη του Ιτούδη) και η Εθνική πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της (23-14 και 25-16).

Στα επιπλέον καλά νέα, η είσοδος του Παπαπέτρου έδωσε πνοή στην επίθεση (6π.) και η Ελλάδα έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (35-25) και στο 16:30 φορτώθηκε με τρίτο φάουλ ο Χόλις-Τζέφερσον (11π.). Με 7/14 τρίποντα και σκορ από τον φοβερό Τόμας Ουόκαπ με 13 πόντους (3/3 τρίποντα) – η Εθνική έφτασε ακόμα και στο +14 (46-32), για να κλείσει το ημίχρονο με  46-33!

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως στο ξεκίνημα του πρώτου, έτσι και σε αυτό του δευτέρου, η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα. Και χειρότερα…

Η Ιορδανία μείωσε γρήγορα στους επτά με συνεχόμενα τρίποντα του Μπζάι και του Ιμπραήμ (54-47), βρίσκοντας λύσεις από παίκτες εκτός του Τζέφερσον (19π., 4φ.) και του Ντουβερίογλου και αυτό συνεχίστηκε με την Ελλάδα να βλέπει το +14 να πέφτει ακόμα και στους τρεις πόντους, 61-58 με ένα λεπτό να απομένει!

Η “κόμπρα”, Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε άμεσα απαντήσεις με πέντε σερί πόντους (66-58), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με 66-60.

Η Εθνική το… έκανε ντέρμπι και έπρεπε να επαναφέρει το σοβαρό της πρόσωπο, αυτό της δεύτερης περιόδου δηλαδή. Και το έκανε, ξεκινώντας από την άμυνα της και πάλι. Η άνοδος του Γιώργου Παπαγιάννη μαζί με τους πόντους του Λαρεντζάκη, έφεραν ξανά την Εθνική σε θέση ισχύος. Εκεί που υπήρχε κίνδυνος, η Εθνική πάτησε το γκάζι στο τέρμα, με τον “Λάρι” πρώτο σκόρερ (15π., 3/4 τρίποντα) και τον Τόμας Ουόκαπ αυτή τη φορά σε θέση δημιουργού, φτάνοντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της με 79-66 στο 35.20!

Η Ιορδανία προσπάθησε και πάλι να αντιδράσει, αλλά δύο καλάθια του Ρογκαβόπουλου έφεραν το ματς στο +17 και η Εθνική έκανε έτσι το πρώτο βήμα- έστω και πιο δύσκολο από όσο περίμενε- για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης κι ο Τόμας Ουόκαπ μπορούν να μοιραστούν τον τίτλο του κορυφαίου. Ο Ουόκαπ ήταν σταθερός σε διπλό ρόλο εκτελεστή και δημιουργού, ενώ ο “Λάρι” με τα τρίποντα του και το συνολικό του σκοράρισμα- ειδικά στο τέλος της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα της τέταρτης – έκαναν τη διαφορά.

Που κρίθηκε

Ξεκάθαρα υπήρχε πρόβλημα στην τρίτη περίοδο, οπότε η Εθνική χρειάστηκε ένα εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Ο συνδυασμός αποτελεσματικής άμυνας και ευστοχίας στην επίθεση, έφερε την Ελλάδα σε θέση ισχύος με διαφορά 17 πόντων, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 19-14, 27-19, 20-27, 26-11

Όταν αγωνίζεται η εθνική, αγωνίζεται μια ολόκληρη χώρα. Γι’ αυτό, έχει δίπλα της τον ΟΠΑΠ.