Η Ανγκόλα σόκαρε τις Φιλιππίνες κι όλα ανοιχτά στον πρώτο όμιλο (videos)

2023-08-27T16:05:27+00:00 2023-08-27T21:59:19+00:00.

27/Aug/23 16:05

angola-philippines

Η Ανγκόλα πήρε μια πολλή σημαντική νίκη επί των Φιλιππίνων (80-70) ενώ ακόμα δεν έχει κλειδώσει κανένα εισιτήριο πρόκρισης στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Η Ανγκόλα υπέταξε τις Φιλιππίνες με 80-70, στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Ανγκολέζοι άφησαν πίσω την ήττα από την Ιταλία στο πρώτο ματς και με αυτό το θετικό αποτέλεσμα, πάνε πλέον να παίξουν αγώνα δίχως αύριο με την Δομινικανή Δημοκρατία (29/8, 11:00).

Ο σέντερ του Άρη, Σίλβα Ντε Σόουζα αν και αγωνίστηκε μόλις για 10 λεπτά πρόλαβε να σημειώσει 10 πόντους, έχοντας παράλληλα και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Τζόρνταν Κλάρκσον με τους 21 πόντους του δεν μπόρεσε να δώσει το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του, η οποία ψάχνει ένα θαύμα κόντρα στην Ιταλία (29/8, 15:00).

Πεισμωμένοι οι Φιλιππινέζοι

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την δυναμική της έδρας τους, πραγματοποίησαν καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρεθούν στο +7 (19-12).

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, χάρις στο δίποντου του Πογκόι μεγάλωσαν την απόσταση από την Ανγκόλα, φτάνοντάς την στην μεγαλύτερη τιμή της (28-16). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν άμεση. Οι φιλοξενούμενοι όμως έφεραν τούμπα το ματς και πήγαν στην ανάπαυλα έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ (35-33).

Στην επανέναρξη ο Τζόρνταν Κλάρκσον έκανε ότι μπορούσε για να βάλει τις Φιλιππίνες σε θέση ισχύος όμως στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η Ανγκόλα βρισκόταν στο +4 (56-52).

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με ένα σουτ μέσης απόστασης ο Ντομίνγκος έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (66-55 στο 7:01″). Οι Φιλιππίνες το πάλεψαν, όμως ένα τρίποντο και πάλι από τον Ντομίνγκος, στα 47″, σφράγισε την νίκη για την Ανγκόλα.

Ο Ζέρσον Γκονσάλβες με 17 πόντους (4/8 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Που κρίθηκε

Στα 20 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-35, 56-52, 70-80

Φιλιππίνες (Ρέγιες): Ραβένα 3, Κλάρκσον 21(1), Τόμπσον , Σότο 8, Μαλόνζο , Φαγιάρδο 4, Πογκόι 8, Πέρεζ 7(1), Αμπάντο 2, Ράμος 8(2), Αγκιλάρ, Εντού 9(1)

Ανγκόλα (Κλαρός): Φρανσίσκο 3, Ντομίνγκος 15(3), Μακόντα , Γκονσάλβες 17(4), Ντουντάο 4(1), Μπάνγκο 10, Πάουλο 2, Μοντέιρο 1, Φερνάντες , Φερνάντο 14(1), Ντε Σόουζα 10, Κοκιλά 4

Κλάρκσον στο Eurohoops: “Απίστευτη η ατμόσφαιρα στη Μανίλα, πάμε για την πρόκριση” (Video)

Δομινικανή Δημοκρατία: Τεράστια νίκη-πρόκριση επί της Ιταλίας που πλήρωσε την αποβολή του Ποτσέκο (Video)

Τάουνς για τη νίκη επί της Ιταλίας: “Ήταν έκπληξη;” (Video)