Ιαπωνία: Από το -10 στο +10, έριξε στο… καναβάτσο τη Φινλανδία του Μάρκανεν και την απέκλεισε (vids)

2023-08-27T16:23:31+00:00 2023-08-27T17:47:11+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

27/Aug/23 16:23

Η Φινλανδία δεν τα κατάφερε ούτε με την Ιαπωνία. Οι Ιάπωνες κέρδισαν κατά κράτος (98-88) την ομάδα του Λάσι Τουόβι, χάρη σε μία συγκλονιστική τέταρτη περίοδο και ένα 35-15 επιμέρους σκορ. Έτσι οι Φινλανδοί αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Μετά από την ήττα στην πρεμιέρα από την Αυστραλία, η Φινλανδία δεν τα κατάφερε ούτε με την Ιαπωνία. Οι Ιάπωνες πραγματοποίησαν εκπληκτική τέταρτη περίοδο και από εκεί που έχαναν με δέκα πόντους, επέστρεψαν στο ματς και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη επί των Φινλανδών με 98-88.

Έτσι, ουσιαστικά απέκλεισαν την Φινλανδία από τη συνέχεια της διοργάνωσης!

Επόμενο ματς για την Ιαπωνία την Τρίτη (29/8, 14:10) με την Αυστραλία, ενώ οι Φινλανδοί θα αντιμετωπίσουν την ίδια ημέρα, λίγες ώρες νωρίτερα τους Γερμανούς (29/8, 10:30).

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Φυσικά δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Τζόσουα Χόκινσον, ο οποίος άλλαξε όλο το μομέντουμ και την ψυχολογία της ομάδας του από τα μισά της τρίτης περιόδου μέχρι το φινάλε του ματς. Έμοιαζε πραγματικά ασταμάτητος για τους Ιάπωνες και ολοκλήρωσε το ματς με double-double 28 πόντων και 19 ριμπάουντ!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρελό τέταρτο δεκάλεπτο της Ιαπωνίας, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους 21-5 στα πρώτα έξι λεπτά της και 35-15 συνολικά στην τελευταία περίοδο.

H AMYNA KAI TO 35-15 ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΚΟΡ ΕΚΡΙΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Η Ιαπωνία μπήκε δυνατά στο ματς, όμως χαλάρωσε και είδε τη Φινλανδία να παίρνει τα πάνω της και να σκοράρει συνεχόμενους πόντους με τον Μάρκανεν.

Μάλιστα, το επιμέρους σκορ έγινε 31-14, με μεγάλα καλάθια των Μάρκανεν και Γιάντουνεν, οι οποίοι έδωσαν στην ομάδα τους ένα προβάδισμα δέκα πόντων, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Λάσι Τουόβι μπήκαν όπως τελείωσαν στην δεύτερη περίοδο. Ο Λάουρι Μάρκανεν ήταν αποφασισμένος να πάρει από το χέρι την ομάδα του και αυτό έκανε, παρά τις προσπάθειες του Τζόσουα Χόκινσον να ρίξει τη διαφορά.

Το 63-73 της τρίτης περιόδου έτσι κι αλλιώς είχε παγιωθεί και δεν έλεγε να αλλάξει…

Έλα όμως που στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ιάπωνες έκαναν αυτό που κανείς δεν περίμενε…

Προσπάθησαν κυρίως με σουτ έξω από την περίμετρο να μειώσουν την διαφορά, όμως μ’ ένα αντιαθλητικό που κέρδισαν στο 7:30 κατάφεραν και μείωσαν κάτω από τους δέκα.

Ο Τζόσουα Χόκινσον κατάφερε μάλιστα να μειώσει μέχρι και στο -4 και στην αμέσως επόμενη φάση στο καλάθι (74-76).

Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά και πλέον το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια. Οι Ιάπωνες στο τελευταίο τετράλεπτο κατάφεραν να μπερδέψουν με την άμυνά τους του αντιπάλους και μάλιστα ισοφάρισαν το ματς σε 78-78.

Ο Χόκινσον συνέχισε να “πυροβολεί” έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και μετά από άστοχη επίθεση των Φινλανδών, έδωσε προβάδισμα στην Ιαπωνία με +4 (82-78).

Ο Γιάκι Καουαμούρα ευστόχησε σε ακόμη ένα τρίποντο και οι Ιάπωνες ξέφυγαν με +10, 40.7″ πριν το φινάλε του αγώνα.

Οι Φινλανδοί έτσι έχασαν για δεύτερη φορά μετά από τους Αυστραλούς και έτσι ουσιαστικά ξεθωριάζουν τα όνειρα για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χόκινσον με  28 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ ο Γιούκι Καγουαμούρα έβαλε 25 πόντους έχοντας και 9 ασίστ. Ακολούθησε ο Κέισι Τομινάγκα με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Λάουρι Μάρκανεν έβαλε 27 πόντους και μάζεψε και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-46, 63-73, 98-88

Ιαπωνία (Χοβάσε): Μπάμπα 5 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Χάρα, Χόκινσον 28 (7/8 δίποντα, 14/15 βολές, 19 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Χιετζίμα 17 (2) , Καγουαμάτα, Καγουαμούρα 25 (6/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 9 ασίστ) , Νισίντα , Τογκάσι , Τομινάγκα 17 (4) , Γουατανάμπε 4 , Γιόσι 2

Φινλανδία (Τουόβι): Γκράντισοον 2, Γιαντούνεν 13 (2), Καντόνεν 2 , Λιτλ 5(1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάντσεν 5 (1) , Μάρκανεν 27 (8/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μαξούνι 12 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέρφι , Νακαμούα 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σάλιν 8 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Βαλτόνεν 7 (1)

Photo Credits: FIBAWC

Ρογκαβόπουλος: “Είμαστε δεμένοι και αγαπάμε ο ένας τον άλλον στην Εθνική”

Ιτούδης: “Θέλουμε να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας – Να κερδίσουμε πράγματα από το ματς με τις ΗΠΑ”

Αυστραλία – Γερμανία 82-85: “Ωραίος” ο Σρέντερ, “μοιραίος” ο Μιλς (videos)