H Ιταλία άφησε δίχως νίκη τις Φιλιππίνες και προκρίθηκε στην επόμενη φάση (videos)

2023-08-29T15:51:22+00:00 2023-08-29T17:41:00+00:00.

29/Aug/23 15:51

stefano-tonut-philippines-italy-2023-fiba-world-cup

Η Ιταλία νίκησε τις Φιλιππίνες (83-90) και προκρίθηκε ως δεύτερη του πρώτου ομίλου στους ”16” του Παγκοσμίου Κύπελλου 2023.

Αποστολή στη Μανίλα: Αρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Δεν αγχώθηκε και προκρίθηκε η Ιταλία.

Η ομάδα του Ποτσέκο κέρδισε τις Φιλιππίνες με 83-90 στην Μανίλα και με 2-1 πέρασε ως δεύτερη του πρώτου ομίλου στους ”16” του Παγκοσμίου Κύπελλου.

Οι νικητές δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση, αν και οι γηπεδούχοι (0-3) μείωσαν σε 81-88 λίγο πριν το τέλος, δίχως να μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω.

Ο Φοντέκιο ήταν εξαιρετικός για τους Ιταλούς με 18 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ αρκετές βοήθειες έδωσαν οι Ρίτσι (14) και Σπίσου-Τονούτ (13).

Για τις Φιλιππίνες, προσπάθησε με 23 πόντους το μεγάλο αστέρι της ομάδας, Κλάρκσον, μαζί με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και 8/20 σουτ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, που έγινε νωρίτερα, η Δομινικανή Δημοκρατία κέρδισε την Ανγκόλα και με 3/3, προκρίθηκε στους ”16” ως πρώτη.

Θυμίζουμε ότι ο πρώτος όμιλος διασταυρώνεται με τον δεύτερο (Σερβία 2-0, Πουέρτο Ρίκο 1-1, Νότιο Σουδάν 1-1, Κίνα 0-2).

Η εξέλιξη

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυνατά και μέσα από τα τρίποντα βρήκαν τρόπο να σκοράρουν, καμία όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, όπως φάνηκε και από το 23-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση, με την Ιταλία να βάζει τις βάσεις για διψήφιες διαφορές, φτάνοντας ακόμα και στο +11 με τον Φοντέκιο. Οι Φιλιππίνες προσπάθησαν για το κάτι παραπάνω, μένοντας στο 39-48.

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο, με τους Ιταλούς να είναι καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και να κρατούν τις διψήφιες διαφορές, χωρίς πρόβλημα.

Τα τελευταία 10′ του ματς βρήκαν τις δυο ομάδες στο 60-73, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια. Από το 71-88 έφτασαν στο 81-88 στο 38′, αλλά ο Παγιόλα έκανε το 81-80 στο -32”, για τη νίκη της Ιταλίας με 83-90.

Πού κρίθηκε

Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Ιταλία κράτησε σταθερά το προβάδισμα των 10+ πόντων.

Ο Φοντέκιο ήταν εξαιρετικός για τους Ιταλούς με 18 πόντους-6 ριμπάουντ, αλλά την διαφορά έκανε ο Σπίσου με 13 πόντους-9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90

Φιλιππίνες (Ρέγες): Αμπάντο 8 (1) , Αγκιλάρ , Κλάρκσον 23 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Έντου 8 (8 ριμπάουντ) , Φαγιάρδο 4 (4 ριμπάουντ) , Μαλόνζο 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέρεζ , Πογκόι 9 (3) , Ράμος 14 (2/8 τρίποντα) , Ραβένα 8 (2) , Σότο 2, Τόμπσον

Ιταλία (Ποτσέκο): Ντατόμε 5 (1/5 τρίποντα) , Φοντέκιο 18 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μέλι 10 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παγιόλα 11 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Πολονάρα 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίτσι 14 (4/6 τρίποντα, 3 λάθη), Σεβερίνι, Σπίσου 13 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τόνουτ 13 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)