Ανγκόλα – Δομινικανή Δημοκρατία 67-75: Η (νέα) υπογραφή του Φέλιζ απέκλεισε τους Αφρικανούς (videos)

2023-08-29T12:17:44+00:00 2023-08-29T16:44:08+00:00.

gadamopoulos

29/Aug/23 12:17

andres-feliz-dominican-republic-angola-2023-fiba-world-cup

Παρά το γεγονός ότι ο Τάουνς φορτώθηκε με φάουλ από το 4΄, η Δομινικανή Δημοκρατία πέτυχε το τρία στα τρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, χάρη στο νέο μεγάλο ματς του γκαρντ της Μπανταλόνα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Υπήρχε ένα σενάριο που, παρά το 2/2 στο Παγκόσμιο Κύπελλο, θα απέκλειε τη Δομινικανή Δημοκρατία. Ο αγώνας της Τρίτης (29/8) με την Ανγκόλα, πάντως, άρχισε να κακό αγωνιστικό σενάριο και το 3ο φάουλ του Καρλ-Άντονι Τάουνς σε 3:51…

Η ομάδα του σταρ της Μινεσότα, όμως, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αντρές Φέλιζ, κατάφερε να νικήσει δύσκολα με 75-67 την Ανγκόλα, να αποκλείσει τους Αφρικανούς και να προκριθεί ως πρώτη στους «16», με το 3/3 στην 1η φάση!

Ο γκαρντ της Μπανταλόνα, μετά τους 24π. επί των Ιταλών, σκόραρε άλλους 17 και πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στα 1:30 για τη λήξη, που διαμόρφωσε το 69-65.

Αυτό ήταν το εφαλτήριο για ένα σερί 10-0 των νικητών στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν ο σέντερ του Άρη, Σίλβιο Ντε Σόουζα – με δέκα πόντους στην τέταρτη περίοδο – έφτασε τους 17π. και ισοφάρισε σε 65-65, στα 2:52 για τη λήξη!

Η Ανγκόλα, όμως, «πλήρωσε» την αποβολή του σέντερ των Χοκς, Μπρούνο Φερνάντο, με πέντε φάουλ στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά κυρίως την αστοχία της (2/21 τρίποντα και 15/28 βολές)…

Η Δομινικανή Δημοκρατία κέρδισε και τα τρία ματς 1ης φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της και μπαίνει στους «16» με σημαντικό αβαντάζ, στη διασταύρωση με τον όμιλο της Σερβίας. Οι έξι τελευταίες νίκες της στη διοργάνωση είναι με οκτώ η λιγότερους πόντους… Η νίκη της έκοψε τον δρόμο της Ανγκόλας για τη 2η φάση και θα την ακολουθήσει ένας εκ των Ιταλίας ή Φιλιππίνων. Οι Ιταλοί προκρίνονται ακόμη και με ήττα ως 12 πόντους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«No Towns… no problem»

Η Ανγκόλα πέτυχε ένα σερί 7-0 και προσπέρασε με 8-5 στο 4΄, σημείο στο οποίο ο σταρ της Δομινικανής Δημοκρατίας, Καρλ-Άντονι Τάουνς υπέπεσε σε δεύτερο φάουλ και χρεώθηκε με τρίτο λόγω τεχνικής ποινής… Ο σέντερ της Μινεσότα δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, όμως η ομάδα του βρήκε λύσεις και πήρε το προβάδισμα. Κλείνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους 15-3, η Δομινικανή Δημοκρατία έφτασε το 20-11, βρίσκοντας εύκολο σκορ με 11/15 βολές και τον Κινιόνες να έχει 7π..

Απάντηση από την (άστοχη) Ανγκόλα

Η Δομινικανή Δημοκρατία κατάφερε να φτάσει και στο +15, με 28-13 στο 15΄, δείχνοντας ικανή να πάρει μεγάλο αβαντάζ για το 3/3 στον όμιλο. Ως εκείνο το λεπτό, η Ανγκόλα είχε μόλις 4/23 σουτ και τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν ο κορυφαίος παίκτης της, Μπρούνο Φερνάντο, γύρισε το πόδι του, αποχώρησε προσωρινά, αλλά επέστρεψε στην τρίτη περίοδο. Παρόλα αυτά, οι Αφρικανοί «μάζεψαν» τη διαφορά στο 37-32 της ανάπαυλας, αν και είχαν 1/7 τρίποντα και 7/15 βολές.

«Κλειστό» φινάλε

Η Ανγκόλα, μάλιστα, ενώ οι Τάουνς και Φερνάντο ήταν στον πάγκο με τέσσερα φάουλ από το 24΄, κατάφερε στο 29΄ να προσπεράσει με 50-47 και επιμέρους 13-4! Παρόλα αυτά, η Δομινικανή Δημοκρατία απάντησε με αφετηρία 9-3 στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε 58-53. Η Ανγκόκα έχασε στο 35΄ τον Φερνάντο με πέμπτο φάουλ, όμως ο Σίλβιο Ντε Σόουζα κάλυψε το κενό του, ισοφαρίζοντας σε 65-65, πριν όμως το σερί 10-0 των αντιπάλων δώσει τη νίκη στη Δομινικανή Δημοκρατία.

Πού κρίθηκε: Στην αστοχία των παικτών από την Ανγκόλα, οι οποίοι είχαν 2/21 τρίποντα (10%) και σπατάλησαν και 13 βολές (15/28-54%), πετώντας στα σκουπίδια τα… 21 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν!

Παίκτης-κλειδί Ο Αντρές Φέλιζ σκόραρε 17 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (5/5διπ., 1/2τριπ., 4/4βολ.) και πέτυχε και το καθοριστικό καλάθια για το 69-65, στα 90΄΄ για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 32-37, 50-49, 67-75.

Ανγκόλα (Κλάρος Κανάλς): Φρανσίσκο, Ντομίνγκος 12 (5/8διπ., 0/5τριπ.), Μακόντα, Γκονσάλβες 1, Ντουντάο 9 (2/8τριπ., 7ασ.), Μπάνγκο 11 (4/10διπ., 8ριμπ.), Πάουλο, Μοντέιρο , Φερνάντες, Φερνάντο 13, Ντε Σόουζα 19 (8/12διπ., 0/1τριπ., 3/5βολ., 9ριμπ.) Κοκιλά 2.

Δομινικανή Δημοκρατία (Γκαρσία): Μεντόζα 2, Μοντέρο 4, Σολάνο 6, Λιζ 13 (2/6τριπ.), Φέλιζ17 (5/5διπ., 1/2τριπ., 6ριμπ.), Βάργκας 3 (1/1διπ., 1/5βολ.), Ντελγκάδο 8, Φιγκερόα 2, Κινιόνες 7 (1/2διπ., 0/5τριπ.), Τάουνς 8 (1/2διπ., 1/2τριπ., 3/3βολ.), Πένια 5 (1/6τριπ.).

Photo credit: FIBA.com

Σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, αγωνίζεται μια ολόκληρη χώρα. Γι’ αυτό, έχει δίπλα της τον ΟΠΑΠ.