Καναδάς: “Πάτησε” γκάζι και… Λετονία για την πρωτιά στον όγδοο όμιλο (videos)

2023-08-29T17:17:13+00:00 2023-08-29T17:48:11+00:00.

29/Aug/23 17:17

Ο Καναδάς κέρδισε και την Λετονία (101-75) και τερμάτισε πρώτος και αήττητος στον όγδοο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Νέα τρομερή εμφάνιση από τον Γκίλτζεους-Αλεξάντερ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Όταν ανέβασε στροφές, κέρδισε.

Ο Καναδάς έκανε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε και την Λετονία με 101-75, για την πρώτη θέση στον όγδοο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι νικητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους στη πρώτη περίοδο, αλλά η συνέχεια ήταν… μία άλλη υπόθεση, όπως δείχνει το τελικό σκορ.

Ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ ήταν ξανά καθοριστικός με 27 πόντους, με τους Ολίνικ (15) και Μπάρετ (22) και Αλεξάντερ-Ουόκερ (14) να δίνουν πολλές βοήθειες.

Για την Λετονία, που έμεινε στο 2-1 και την δεύτερη θέση του ομίλου, ο Κούρουκς προσπάθησε με 14 πόντους (10 ριμπάουντ) και ο Γκραζούλις. με 16, όμως δεν ήταν αρκετοί.

Οι δυο ομάδες είχαν προκριθεί στην επόμενη φάση πριν το μεταξύ τους ματς, όμως η νίκη ήταν απαραίτητη για την πολυπόθητη πρωτιά, εν όψει και της φάσης των ”16”.

Καναδάς και Λετονία θα σχηματίσουν νέο όμιλο (μεταφέρουν τα αποτελέσματα) με την Ισπανία και την άλλη ομάδα που θα προκριθεί από τον έβδομο όμιλο (Βραζιλία 1-1, Ακτή Ελεφαντοστού 1-1, Ιράν 0-2).

Η εξέλιξη

Η Λετονία ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε γρήγορα, εκμεταλλευόμενη και την χαρακτηριστική αστοχία του Καναδά των 4/18 σουτ. Έτσι ήρθε το +10 στη πρώτη περίοδο με 13-23.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση, με τους Καναδούς να έχουν σε εκείνο το διάστημα 10/19 σουτ και παρά την πίεση των Λετονών, έκλεισαν το ημίχρονο στο +1 (43-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση ουσιαστικά τελείωσε, με τον Καναδά να ξεφεύγει με 67-57, δείχνοντας ότι έχει το πάνω χέρι. Στο ίδιο διάστημα, ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ είχε 16 πόντους (από τους 24 της ομάδας του).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την διαφορά μάλιστα να φτάνει ακόμα και στους 24 (96-84), την ώρα που η Λετονία έδειχνε ότι δεν μπορούσε να ξεφύγει από τον ρυθμό του Καναδά, για το τελικό 101-75.

Πού κρίθηκε

Ο Καναδάς έκανε ένα επιμέρους 24-15 στην τρίτη περίοδο με το 43-42 να γίνεται 67-57. Η διαφορά πήγε στους 20 (81-61) στο 32′ με 14-4.

Φυσικά ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ με 27 πόντους-6 ριμπάουντ-6 ασίστ (10/17 σουτ), με τον αστέρα των Θάντερ να σκοράρει 16 πόντους μόνο στην τρίτη περίοδο στο 24-15 της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 43-42, 67-57, 101-75

Καναδάς (Τόρες): Αλεξάντερ 3 (1), Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (4/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρετ 22 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπελ-Χέινς, Μπρουκς 6 (1/5 τρίποντα), Ίντεϊ 2, Έτζιμ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 27 (8/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ολίνικ 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάουελ 6 (5 ριμπάουντ), Σκραμπ 6 (2).

Λετονία (Μπάνκι): Μπερτάνς Νταβίς 7 (1/7 τρίποντα), Τσάβαρς, Γκραζούλις 16 (2), Κούρουτς Ρ. 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κούρουτς Α. 6 (2), Σκέλε 4, Σμιτς 9 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στράουτινς, Ζάγκαρς 11 (2), Ζόρικς 8 (1).