Σλοβενία – Πράσινο Ακρωτήρι 92-77: Πάρτι πρωτιάς για τον Ντόντσιτς και την παρέα του (videos)

2023-08-30T15:23:19+00:00 2023-08-30T16:16:30+00:00.

30/Aug/23 15:23

doncic-tavares-slovenia-cape-verde

Η Σλοβενία υπέταξε το Πράσινο Ακρωτήρι (92-77) στην τελευταία αγωνιστική και εξασφάλισε την πρωτιά του έκτου ομίλου.

Η Σλοβενία πήρε νίκη πρωτιάς απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι, με 92-77, για την τρίτη αγωνιστική του έκτου ομίλου της διοργάνωσης.

Ο Λούκα Ντόντσιτς πραγματοποίησε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, βοηθώντας την ομάδα του να περάσει αήττητη στην επόμενη φάση (3/3). Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με Αυστραλία και Γερμανία.

Από την άλλη ο Έντι Ταβάρες έκανε ότι μπορούσε για το Πράσινο Ακρωτήρι, χωρίς όμως να μπορέσει να αποτρέψει την ήττα και πλέον θα συνεχίσει στους αγώνες κατάταξης (17 έως 32).

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκοβε και έραβε στην επίθεση της Σλοβενίας, όμως το Πράσινο Ακρωτήρι κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχοι Σλοβένοι βρίσκονταν στο +3 (24-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Μετά το πέρας 20 αγωνιστικών λεπτών η Σλοβενία βρισκόταν στο +7 (45-38).

Στην επανέναρξη το Πράσινο Ακρωτήρι “έτρεξε” ένα σερί 7-0 για να φέρει το ματς στα ίσα (45-45 στο 8:53″). Οι Σλοβένοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο έχοντας διψήφια διαφορά (69-55).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το Πράσινο Ακρωτήρι έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει να είναι ανταγωνιστικό, με το τελικό σκορ να είναι 92-77.

Παίκτης-κλειδί

Ο Λούκα Ντόντσιτς έχοντας 19 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.