Ιράν – Ισπανία 65-85: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ υπέγραψε το 3/3 (videos)

2023-08-30T17:21:45+00:00 2023-08-30T18:00:15+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/Aug/23 17:21

Η Ισπανία δεν είχε κανένα πρόβλημα και επικράτησε του Ιράν (85-65), με μπροστάρη τον νέο παίκτη του Παναθηναϊκού, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η Ισπανία επιβλήθηκε και του Ιράν (85-65) και τερμάτισε αήττητη στην πρώτη θέση του έβδομου ομίλου. Έτσι πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στη δεύτερη θέση του ομίλου τερμάτισε η Βραζιλία, όπου νωρίτερα μέσα στη μέρα επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 89-77.

Στη φάση των “16” θα βρει τον Καναδά, τη Λετονία και τη Βραζιλία.

Θυμίζουμε ότι η Ακτή θα δώσει την δική της μάχη κόντρα σε Γαλλία και Λίβανο στους αγώνες κατάταξης (θέσεις 17 έως 32).

ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΜΕ… ΧΟΥΑΝΤΣΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ

Οι Ισπανοί που δεν μπήκαν τόσο καλά στο παιχνίδι, δυσκολεύτηκαν -τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο- με το Ιράν να παίρνει το προβάδισμα με έναν πόντο, χάρη σε καλάθια των Αμίνι και Γιακχαλί.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο δυνάμωσαν στην άμυνα και με μπροστάρη τον νέο παίκτη του Παναθηναϊκού, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (ο οποίος είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) όχι μόνο επέστρεψαν στο ματς, αλλά πήραν ένα προβάδισμα με εννέα πόντους λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί συνέχισαν όπως ακριβώς τελείωσαν το πρώτο μέρος και με σκληρή άμυνα με παγίδες στο μισό του γηπέδου αλλά και ευστοχία έξω από την περίμετρο, με το Ιράν να μην μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, παρά τις προσπάθειες του Μοχαμάντ Αμίνι.

Πρώτος σκόρερ για την Ισπανία ο Χουάντσο με 21 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές), με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ενώ ο ο αδελφός του, Ουίλι σταμάτησε στους 16 πόντους.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μοχαμάντ Αμίνι έβαλε 19 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), με 3 ριμπάουντ.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 21 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές), με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο 27-17 επιμέρους της δεύτερης περιόδου και στην αποτελεσματική άμυνα των Ισπανών που ανάγκασαν την ομάδα του Ιράν να κάνει συνεχόμενα και εύκολα λάθη.

Photo Credits: FIBAWC

Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Οι όμιλοι των “16”

Eurohoops Show: LIVE σύνδεση με τη Μανίλα για την πρόκριση της Εθνικής στη φάση των “16” στο Παγκόσμιο

Ελλαδάρα, ομαδάρα στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τη Νέα Ζηλανδία και πέρασε στους “16”! (videos)