Το Πουέρτο Ρίκο του φοβερού Ουότερς σόκαρε την Δομινικανή Δημ. παρά την 39άρα του Τάουνς (videos)

2023-09-01T16:09:45+00:00 2023-09-01T17:35:56+00:00.

01/Sep/23 16:09

tremont-waters-dominican-republic-puerto-rico-2023-fiba-world-cup

Το Πουέρτο Ρίκο υπέταξε την Δομινικανή Δημοκρατία (102-97) σπάζοντας το αήττητό της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, έχοντας ως MVP τον εκπληκτικό Τρεμόντ Ουότερς. Στον κάλαθο των αχρήστων η μαγική εμφάνιση του Καρλ-Άντονι Τάουνς.

Το Πουέρτο Ρίκο υποχρέωσε την Δομινικανή Δημοκρατία στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση, επικρατώντας με 102-97.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έκανε πράγματα και θαύματα με 39 πόντους και 10 ριμπάουντ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Νέστορ Γκαρσία.

Η μαγική εμφάνιση του Τρεμόντ Ουότερς (37π./ 11α.) δεν πήγε στράφι, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Τζορτζ Κόντιτ, έχοντας 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Αυτό το αποτέλεσμα κάνει άνω-κάτω τον όμιλο, καθώς μετά και τη νίκη της Ιταλίας επί της Σερβίας (78-76), υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία, με όλες τις ομάδες να έχουν ρεκόρ 3-1.

Επιβλητική αρχή για το Πουέρτο Ρίκο

Το Πουέρτο Ρίκο εμφανίστηκε πιο έτοιμο στο ξεκίνημα και απέκτησε ένα προβάδισμα 8 πόντων (12-4 στο 5:25″). Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και έτσι μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά, το προβάδισμα παρέμενε στα χέρια των παικτών του Νέλσον Κολόν (17-12).

Τα ηνία της αναμέτρησης δεν άλλαξαν χέρια ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι μετά το λέι-απ του Κρίστοφερ Ορτίζ έφτασαν την διαφορά στο +16 (37-21). Οι Δομινικανοί ωστόσο δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και χάρις το buzzer-beater τρίποντο του Φελίζ, έφεραν το ματς στα ίσα (45-45).

Στην επανέναρξη ο Καρλ-Άντονι Τάουνς ανέλαβε δράση. Ο σέντερ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς δεν είχε αντίπαλο σημειώνοντας 19 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Δομινικανή Δημοκρατία βρισκόταν στο +11 (74-63), όμως το Πουέρτο Ρίκο με ένα γρήγορο 6-0, πλησίασε στο φινάλε της περιόδου.

Το Πουέρτο Ρίκο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με επιμέρους σκορ 17-7 κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με 4:49″ για την λήξη (86-84). Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα μια σου και μια μου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 102-97.

Ο Τρεμόντ Ουότερς με 37 πόντους (7/11 τρίποντα), 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 35:56″ παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο.

Που κρίθηκε

Το Πουέρτο Ρίκο έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και σημειώνοντας 26 πόντους από αιφνιδιασμούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 45-45, 74-69, 97-102

Δομινικανή Δημοκρατία (Γκαρσία): Πένια 3(1), Μεντόζα , Μοντέρο 12, Σολάνο 4, Λιζ 1, Φελίζ 22(4), Βάργκας, Ντελγάδο 2, Σουέρο, Φιγκερόα 2, Κινόνες 13(2), Τάουνς 39(4)

Πουέρτο Ρίκο (Κολόν): Χόλαντ 6(1), Κόντιτ 18, Χάουαρντ 11(1), Τόμπσον Τζ. 2, Φόρντ 2, Ρέγιες , Ρομέρο 6, Ορτίζ 10(2), Τόρο Μπαρέα, Ουότερς 37(7), Τόμπσον, Πινέιρο 10

Δομινικανή Δημoκρατία – Σερβία (15:00)

Σούπερ Ιταλία υποχρέωσε σε τρίτο… κάζο τη Σερβία με τρομερή ανατροπή από το -16! (Video)

Ντατόμε για τη νίκη επί της Σερβίας: “Όλοι έδωσαν την ψυχή τους στην άμυνα” (video)