Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: “Κατάρρευση” στο δεύτερο και αποκλεισμός για την Εθνική, που έκανε ό,τι μπορούσε (videos)

2023-09-01T16:30:41+00:00 2023-09-20T00:57:48+00:00.

gadamopoulos

01/Sep/23 16:30

Walkup-vs-Lithuania

Η Εθνική ηττήθηκε από τη Λιθουανία στην πρεμιέρα των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Διαδικαστικό το κυριακάτικο ματς με το Μαυροβούνιο.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Όσο έμπαιναν τα σουτ από Τόμας Ουόκαπ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, η Εθνική ήταν μέσα στο ματς της Παρασκευής (1/9). Όταν άρχισε η «βροχή» τριπόντων των Λιθουανών, όμως, η Ελλάδα παραδόθηκε, έχασε με 92-67 και απώλεσε κάθε ελπίδα πρόκρισης στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου…

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκαν με 43-39 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος πέτυχαν μόλις 24 πόντους και δέχθηκαν 53, με επιμέρους σκορ τη τέταρτης περιόδου το απογοητευτικό 28-9… Οι Λιθουανοί, μετά τα 3/8τριπ. της ανάπαυλας, πέτυχαν 5/6 στην τρίτη περίοδο και 12/16 στο δεύτερο ημίχρονο, διαλύοντας την ελληνική άμυνα.

Η Λιθουανία, με τα 15/24 σουτ της πίσω από τα 6,75μ., προκρίθηκε και μαθηματικά στην 8αδα μαζί με τις Η.Π.Α. και θα παίξουν μεταξύ τους την πρωτιά. Για την Ελλάδα, είναι πια διαδικαστικό το κυριακάτικο ματς με το Μαυροβούνιο, παρά τη συγκινητική και σπουδαία εμφάνιση του Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος πρόσθεσε άλλη μία “παράσταση” στο τουρνουά, με 21 πόντους, 5/10 τρίποντα, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Ρομπότ» Ουόκαπ και «clutch» «Λάρι»

Το αρχικό 7-0 και 9-2 της Λιθουανίας, με μπροστάρη τον Μπραζντέικις (7π.) δεν αποθάρρυνε την Εθνική, η οποία μετά το -7 (13-6) στο 5΄, απάντησε με ένα σερί 12-0, με τέσσερα τρίποντα (από δύο) των Ουόκαπ και Λαρεντζάκη, για το 18-13! Η Ελλάδα είχε μόλις ένα λάθος και 4/12τριπ. στο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 20-20.

+8 αλλά όχι για πολύ…

Οι παίκτες του κόουτς Ιτούδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, προσπέρασαν 24-20 και κρατώντας τους αντιπάλους σε 7π. σε επτά λεπτά στη δεύτερη περίοδο, έφτασαν στο +8 (35-27), με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου και απέναντι σε κάποιες άμυνες ζώνης των Λιθουανών. Παρά το μεγάλο πρώτο ημίχρονο των Ουόκαπ και Λαρεντζάκη, που είχαν από 15π., η Ελλάδα δεν κράτησε το προβάδισμα, αφού η άνοδος του Βαλαντιούνας επέτρεψε στη «Λιέτουβα» να πλησιάσει στο 43-39 της ανάπαυλας.

Τρίποντη απάντηση της Λιθουανίας

Η Ελλάδα έμενε μέσα στο ματς χάρη στα σουτ από τα 6,75μ., όμως με τον ίδιο τρόπο ξέφυγε στην τρίτη περίοδο η Λιθουανία. Οι παίκτες του κόουτς Μακσβίτις είχαν 5/6 τρίποντα στο δεκάλεπτο, έφτασαν τα 9/14 (64%) και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (51-46) και τα ηνία του παιχνιδιού. Στο ίδιο διάστημα, η Εθνική είχε μόλις 6/7 σουτ, «στέρεψε» από ιδέες στην επίθεση και έμεινε πίσω στο 30΄ με 64-58… Σημαντική (και απρόσμενη) η βοήθεια του Μπέντζιους, που έφτασε τους 15π. στις αρχές της τέταρτης περιόδου και τα σουτ και του Ντίμσα έφεραν την ομάδα του στο +27, με 92-65 στο 39΄, κάτι που δεν είχε γυρισμό για την Ελλάδα.

Πού κρίθηκε: Στην κάκιστη περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας, που επέτρεψε στους Λιθουανούς 12/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (και 15/24 συνολικά), αλλά και στους μόλις 24 πόντους της Εθνικής στο ίδιο διάστημα…

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί οι Ντίμσα και Μπέντζιους να έβαλαν την «πινελιά» με τα σουτ στο τέλος, όμως ο Ίγνκας Μπραζντέικις ήταν «παρών» από την αρχή του ματς και το ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 7/7 σουτ (4/4διπ., 3/3τριπ.) και 1/2 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67.

Λιθουανία (Μακσβίτις): Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Μπραζντέικις 18 (4/4διπ., 3/3τριπ.), Μαλντούνας, Γιουκουμπάιτις 19 (3/3τριπ., 6ασ.), Βαλαντσιούνας 15 (6/9διπ., 9ριμπ.), Κουζμίνσκας 5 (1), Μοτεγιούνας 8 (1), Μπέντζιους 15 (3/4τριπ.), Καρινιάουσκας, Ντίμσα 6 (2/5τριπ.), Σιρβίντις 3 (1).

Ελλάδα (Ιτούδης): Ουόκαπ 21 (3/10διπ., 5/10τριπ., 8ριμπ., 7ασ.), Ρογκαβόπουλος 7 (1/1διπ., 0/2τριπ., 5/5βολ.), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 17 (3/7τριπ.), Μωραΐτης 5 (1), Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 9 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Κυριακή (3/9)

Ελλάδα – Μαυροβούνιο (11.40, ΕΡΤ 1 & NovaSports start)

ΗΠΑ – Λιθουανία (15.40, NovaSports start)

Photo credit: FIBA.com

Σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, αγωνίζεται μια ολόκληρη χώρα. Γι’ αυτό, έχει δίπλα της τον ΟΠΑΠ