Λαρεντζάκης: “Κάθε αποκλεισμός είναι σκληρός, ξέραμε τις συνθήκες από την προετοιμασία” (video)

2023-09-01T16:43:16+00:00 2023-09-01T16:43:16+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

01/Sep/23 16:43

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μίλησε για την ήττα-αποκλεισμό από τη Λιθουανία, ενώ αναφέρθηκε και στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Λιθουανία (92-67) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Λιθουανοί, μετά τα 3/8τριπ. της ανάπαυλας, πέτυχαν 5/6 στην τρίτη περίοδο και 12/16 στο δεύτερο ημίχρονο, διαλύοντας την ελληνική άμυνα.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ γι’ αυτή την ήττα-αποκλεισμό ενώ αναφέρθηκε και στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Ξέραμε εξ αρχής ότι θα ήταν δύσκολο το ματς. Η Λιθουανία έχει έμπειρα παιδιά και βάθος στο ρόστερ της. Εμείς στο τρίτο δεκάλεπτο κάναμε λάθη και έβαλαν μερικά σουτ. Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό, κάναμε ό,τι μπορούσαμε. Είναι ένας συνδυασμός, θα γίνει ένα λάθος, θα χάσεις κάποια σουτ. Έτσι γίνεται.

Το θέμα είναι ότι έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ και πήραν τη διαφορά. Κάθε αποκλεισμός είναι σκληρός, ξέραμε τις συνθήκες από την προετοιμασία. Σίγουρα θα πάμε να παλέψουμε ποτέ δεν πάμε να χάσουμε, γιατί δεν τιμάει αυτό τη φανέλα της Εθνικής. Όσο είμαστε εδώ είπαμε θα παλέψουμε. Θα έχουμε το Προολυμπιακό για να πάμε στην Ολυμπιάδα, που θα είναι μεγάλη τιμή να συμμετάσχουμε εκεί”.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης τελείωσε το ματς έχοντας 17 πόντους (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), με 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: “Κατάρρευση” στο β΄ και αποκλεισμός για την Εθνική, που έκανε ό,τι μπορούσε (videos)

Eurohoops Show: Συζήτηση με τον Δημήτρη Τσαλδάρη για την ήττα-αποκλεισμό της Εθνικής από τη Λιθουανία στο Παγκόσμιο