Καναδάς για μετάλλιο: Σάρωσε τη Σλοβενία και έγραψε ιστορία! (videos)

2023-09-06T16:23:56+00:00 2023-09-06T17:54:05+00:00.

gadamopoulos

06/Sep/23 16:23

RJ-Barrett-Luka-Doncic-FIBA-World-Cup

Οι Καναδοί νίκησαν 100-89 τη ομάδα του γκρινιάρη Ντόντσιτς, προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε ημιτελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, για κόντρα με τη Σερβία, την οποία έστειλαν μαζί με τη Γερμανία απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Οι πολλοί νίκησαν τον «έναν», που στα τελευταία έξι λεπτά έγινε ουσιαστικά… κανένας. Ο Καναδάς επιβλήθηκε με 100-89 της Σλοβενίας την Τετάρτη (6/9), έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην τετράδα Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα παίξει με τη Σερβία για μία θέση στον τελικό!

Η παρέα των επτά NBAers ήταν κάτι ακατόρθωτο για τον Λούκα Ντόντσιτς μετά το πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, σε… όλο το ματς ο Σλοβένος σταρ των Μάβερικς γκρίνιαζε, φωνάζοντας προς την εξέδρα των επισήμων και τους διαιτητές και στα 6:37 για το τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή.

Οι περισσότερες λύσεις των Καναδών έκριναν τα πάντα στο δεύτερο μέρος και μετά το ισορροπημένο 50-50 της ανάπαυλας. Χάρη στο νέο σπουδαίο ματς του Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, με 31 πόντους, αλλά και το καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο του Αρ Τζέι Μπάρετ, ο οποίος είχε 18 πόντους μετά το 20΄, ο Καναδάς έγραψε ιστορία και, παράλληλα (ενώ με τις Η.Π.Α. είχε ήδη εξασφαλίσει απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024) έστειλε στο Παρίσι και τις Σερβία και Γερμανία.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πρόσθεσε 22π. για την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2017, όμως δεν έφταναν για την ανατροπή από το -16 στο 27΄.

Ο Καναδάς, στον πρώτο προημιτελικό του στη διοργάνωση (σ.σ.: το 1994 είχε παίξει σε όμιλο των “8”) κατόρθωσε να κάνει το βήμα παραπάνω και ξεπέρασε ήδη την καλύτερη επίδοσή του σε Παγκόσμια Κύπελλα, που ήταν η 7η θέση του 1954 και του 1994. Μάλιστα, πέτυχε και ένα “άλμα” από την… 21η θέση του 2019.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου»

Οι δύο αντίπαλοι αποφάσισαν να ρίχνουν από μία… «γροθιά» τη φορά, με εναλλαγές στο προβάδισμα και λίγη ένταση στην άμυνα. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 7-4, όμως ο Καναδάς απάντησε και προσπέρασε 14-12, με 3/3 σουτ του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ. Η άνοδος του Λου Ντορτ επέτρεψε στους Καναδούς να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 26-24, αν και το κοινό αποδοκίμαζε κάθε επαφή του Ντίλον Μπρουκς και ήταν εμφανώς υπέρ του Ντόντσιτς. Η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς έμεινε κοντά, καθώς αν και είχε 2/8 δίποντα, σούταρε 5/8 τρίποντα.

Ισορροπία με… αεράμυνες

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, αν και αμφότεροι οι αντίπαλοι βρήκαν νέα σημεία αναφοράς στην επίθεση. Ο Ντόντσιτς είχε 10 από τους 17π. του ημιχρόνου στο δεκάλεπτο και με πέντε σερί «έγραψε» το 45-44. Οι 10π. του Αλεξάντερ-Ουόκερ έφεραν το 50-47 στο 19΄, πριν από το 50-50 της ανάπαυλας. Η Σλοβενία συνέχισε το ρεσιτάλ από τα 6,75μ., με 10/17(!), με τους Κλέμεν Πρέπελιτς και Αλεξέι Νίκολιτς να έχουν μαζί 19π., με 7/9 σουτ, εκ των οποίων τα 5/7 τρίποντα.

Το «13αρι» του Μπάρετ

Η Σλοβενία μπήκε «μουδιασμένα» στην τρίτη περίοδο, με μόλις 5π. στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Καναδάς το εκμεταλλεύτηκε και με σερί 8-0 έφτασε στο 69-55 του 26΄, ενώ με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να σκοράρει 13 πόντους στο δεκάλεπτο, οι Καναδοί έφτασαν στο +16 του 27΄ (77-61)! Ο φόργουορντ των Νικς και οι συμπαίκτες του είχαν 4/9τριπ. στην περίοδο και φάνηκε να ξεφεύγουν, αν και η ομάδα του Σέκουλιτς μείωσε στο 80-71 του 30΄, που όμως δεν άλλαξε τον νικητή ως το φινάλε καθώς οι παίκτες του κόουτς Φερνάντεζ Τόρες έφτασαν πάλι στο +16 (92-76) στο 33΄, πριν από το 94-85 του 36΄.

Πού κρίθηκε: Στα 20/31 (65%) δίποντα των Καναδών, οι οποίοι έχουν περισσότερο βάθος και το απέδειξαν, με τέσσερις παίκτες με 14+ πόντους στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν από την αρχή απειλή για τη σλοβενική άμυνα και ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους, 7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 14/16 βολές, 10ριμπ. και τέσσερις ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89.

Καναδάς (Φερνάντεζ Τόρες): Ντορτ 8 (2/4τριπ.), Αλεξάντερ 2, Αλεξάντερ-Ουόκερ 14 (2/2διπ., 3/6τριπ.), Μπάρετ 24 (8/16διπ., 1/6τριπ., 9ριμπ.), Μπρουκς 14 (2/2διπ., 3/5τριπ.), Έτζιμ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (7/8διπ., 1/4τριπ., 14/16βολ., 19ριμπ. σε 36:16), Ολίνικ 7 (1/5τριπ.), Πάουελ.

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Νίκολιτς 8 (2/3τριπ.), Κ. Πρέπελιτς 22 (2/3διπ., 4/10τριπ., 5ριμπ.), Τόμπι 8 (4/10διπ., 0/1τριπ., 6ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Χρόβατ 7 (1), Ντίμετς 2, Ντράγκιτς 10 (2/4τριπ.), Μ. Πρέπελιτς, Τσέμπασεκ 3 (1/4τριπ.), Ντόντσιτς 26 (4/14διπ., 4/6τριπ., 6/7βολ., 5ασ., 4ριμπ. σε 29:32).

Photo credit: FIBA.com

Οι ομάδες που θέλουν να έχουν αμέτρητες στοιχηματικές επιλογές παίζουν εδώ. Πάμε Στοίχημα.