Τσεχία: Φιλικό “πάρτι” κόντρα στην Ιορδανία

2019-08-11T17:14:31+00:00 2019-08-11T17:22:56+00:00.

11/Aug/19 17:14

Με μία ακόμη άνετη φιλική νίκη, έκλεισε το τουρνουά προετοιμασίας της Πράγας η Τσεχία, κερδίζοντας την Ιορδανία με 98-67.

Από το πρώτο μέρος του φιλικού, παρότι το προπονητικό τιμ της Τσεχίας δοκίμασε πολλά διαφορετικά σχήματα και πρόσωπα στο παρκέ, η διαφορά στο σκορ ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με 56-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην εικόνα του ματς, αντίθετα η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε αφού η Ιορδανία δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και τελικά η Τσεχία πήρε την φιλική νίκη πολύ εύκολα με 98-67.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πέτερκα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Πούμπρλα με 10 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο ηγέτης της Τσεχίας Τόμας Σατοράνσκι, αγωνίστηκε πολύ λίγο και είχε σε 11 λεπτά συμμετοχής, 7 πόντους και 3 ασίστ.

Από την Ιορδανία προσπάθησε ο Αλντουράϊ, που έκανε double double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ και ήταν κυρίαρχος στην “μάχη” της ρακέτας.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 56-37, 78-49, 98-67