Τουρκία: “Σκόρπισε” σε φιλικό την Σενεγάλη με πρωταγωνιστές τους NBAερ! (photos)

2019-08-12T19:45:23+00:00 2019-08-12T19:45:23+00:00.

12/Aug/19 19:45

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η Τουρκία σε φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Σενεγάλη, παίρνοντας την νίκη με το εντυπωσιακό και άνετο 94-59.

Από το πρώτο μέρους του φιλικού, η Τουρκία ήταν καλύτερη και με την εξαιρετική της άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις 6 πόντους στην πρώτη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 38-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς στο Σινάν Ερντέμ, η υπόθεση νίκη κρίθηκε οριστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 31-17 και επιθετικό… ξέσπασμα “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +25 (69-44). Τελικά στο φινάλε, η Τουρκία πανηγύρισε με το κοινό της, την φιλική νίκη κόντρα στην Σενεγάλη με το εντυπωσιακό 94-59.

Κορυφαίοι της ομάδας του Ουφούκ Σαρίτσα ήταν, ο Ιλιασόβα με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κορκμάζ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Οσμάν με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο και ο Αρσλάν με 10 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 38-27, 69-44, 94-59