Παγκόσμιο: Απίθανη η Αυστραλία, πάτησε τον Καναδά με κατοστάρα! (video)

2019-09-01T11:30:58+00:00 2019-09-01T17:33:37+00:00.

01/Sep/19 11:30

Η Εθνική ομάδα της Αυστραλίας έστειλε το μήνυμα της με το καλήμερα…

Οι “Μπούμερς” πάτησαν τον Καναδά με 108-92 στην πρεμιέρα του “καυτού ομίλου” όπου υπάρχει κι η Λιθουανία, παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην επίθεση, σε ρυθμούς φρενήρεις σαν να έβλεπες αγώνα του ΝΒΑ! Με τόσους παίκτες άλλωστε που διαθέτει από την κορυφαία λίγκα αλλά και το γενικό της στυλ, μόνο έτσι θα γινόταν.

Κι ακριβώς οι ΝΒΑερς της Αυστραλίας ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά με τους Ντελαβεντόβα, Μιλς και Ινγκλς να σκοράρουν και να δημιουργούν (21 ασίστ οι τρεις τους! απέναντι στον Καναδά που μόνο για ένα διάστημα στο τέλος της δεύτερης περιόδου και κυρίως στην τρίτη κατάφερε να βάλει δύσκολα στους αντιπάλους του.

Το ματς

Η Αυστραλία έδειξε από νωρίς τα «δόντια της». Οι «Μπούμερς» προηγήθηκαν με 18-9 στο 7’ και 29-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, κυριαρχώντας στο παρκέ χάρη στο σχεδόν τέλειο επιθετικό τους παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό πως, με το σκορ στο 37-26 και παρά τα 8-3 λάθη, οι Αυστραλοί είχαν 4/5 τρίποντα και 7/12 δίποντα. Παρότι μάλιστα δεν ευστόχησαν σε άλλο σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα ως το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +17 (52-35) αφού δεν αστόχησαν σε δίποντο για οκτώ λεπτά (15/20)! Το ημίχρονο τέλειωσε με 52-40 με τον Τζο Ινγκλς να μετράει 10 πόντους και τους Μιλς-Λαντέιλ να προσθέτουν από οκτώ, όσους είχε στο ίδιο διάστημα κι ο Κόρι Τζόσεφ για τον Καναδά.

O Καναδάς πάντως δεν πτοήθηκε. Από το 52-35 εις βάρος του, έκανε ένα σερί 16-0 (!) μαζεύοντας τη διαφορά, με τον Κεμ Μπιρτς να είναι αλάνθαστος (12π., 5/5διπ., 2/2βολ.) και τους Πάνγκος (14) -Τζόσεφ (12π.) να εκθέτουν τα αντίπαλα γκαρντ. Μάλιστα ο Καναδάς πέρασε γρήγορα μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 58-55 (24′)! Όλα αυτά σε έξι λεπτά! Ο Αυστραλός κόουτς αναγκάστηκε να πάρει δύο τάιμ άουτ για να σταματήσει τον καναδικό “χείμαρρο” (65-59). Αυτά βοήθησαν τους “Μπούμερς” να συνέλθουν και πέρασαν ξανά μπροστά με 73-70 στο 28′. Η ομάδα του Νικ Νερς έβαλε 37 πόντους (!) στην τρίτη περίοδο και την έκλεισε με 77-76.

Ήταν όμως η σειρά της Αυστραλίας να απαντήσει με σερί και να κυριαρχήσει πάλι. Αυτή τη φορά… τελειωτικά! Πρώτα έκανε ένα 8-0 και με δύο τρίποντα του εκπληκτικού στο δεύτερο ημίχρονο Ματ Ντελαβεντόβα (21π. με 5/8) έκανε το 92-79 με 6’ λεπτά να μένουν στο χρονόμετρο!

Ο έμπειρος γκαρντ έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση και ουσιαστικά σε αυτό το διάστημα κρίθηκε το παιχνίδι. Ο “Ντέλι” με τον Μιλς και τον Ινγκλς σκόραραν ή μοίραζαν ασίστ στους ψηλούς συμπαίκτες τους (νταμπλ νταμπλ ο άσος των Τζαζ) και στην τέταρτη περίοδο υπήρχε στο γήπεδο μόνο η Αυστραλία.

Ο Καναδάς πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά πλέον είχε ξεμείνει από δυνάμεις λόγω της υπερπροσπάθειας που έκανε νωρίτερα για να καλύψει. Δεν απέφυγε μάλιστα την κατοστάρα, με την Αυστραλία να βάζει 108 και να αποδεικνύει πως δικαίως θεωρείται μία εκ των ομάδων που μπορεί να διεκδικήσει μετάλλιο.