Τουρκία: “Φουριόζα” με Ιαπωνία και ιδανική αρχή στο Παγκόσμιο! (videos)

2019-09-01T12:07:12+00:00 2019-09-01T14:30:06+00:00.

01/Sep/19 12:07

Οι Τούρκοι ήταν πολύ ανώτεροι από την αρχή και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ιαπωνία στη Σανγκάη και μπήκαν με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο (86-67). Ιλιασόβα, Μαχμούτογλου και Οσμάν ξεχώρισαν για τους θριαμβευτές.

Οι φιλοδοξίες της Τουρκίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι υψηλές και φρόντισαν με την πρεμιέρα τους να το επιβεβαιώσουν. Η Ιαπωνία ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα, η οποία δεν είχε τον τραυματία Ουίλμπεκιν, αλλά η απουσία δεν φάνηκε, αφού οι υπόλοιποι έκαναν μια πολύ σοβαρή εμφάνιση που άφησε υποσχέσεις.

Ιλιασόβα, Οσμάν και Μαχμούτογλου ήταν μπροστάρηδες για τους νικητές, που δεν άφησαν τον Χατσιμούρα να… οργιάσει και ανάγκασαν την Ιαπωνία σε δεύτερο ρόλο.

Η δεύτερη αγωνιστική θα βρει την Τουρκία απέναντι στις ΗΠΑ (3/9, 15:30) και την Ιαπωνία κόντρα στην Τσεχία (3/9, 11:30).

Εξέλιξη αγώνα

Οι Τούρκοι μπήκαν… φουριόζοι, με τον Ιλιασόβα να παίρνει τα ηνία για την ομάδα του και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς. Το 13-3 έπειτα από 3,5 λεπτά αγώνα ήταν η εξαιρετική αρχή για τους παίκτες του Σαρίτσα, που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (28-12, 10′).

Το βάρος της τουρκικής άμυνας είχε πέσει στον Χατσιμούρα, με αποτέλεσμα η Ιαπωνία να έχει… κοπεί στα δύο, χωρίς σταθερό χέρι στην επίθεση. Έτσι διαμορφώθηκε το 31-13 (11′), με τον Ουατανάμπε να προσπαθεί, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 47-35.

Θα περίμενε κανείς προσπάθεια αντεπίθεσης από πλευράς Ιαπωνίας, ωστόσο οι σταρ των Τούρκων φρόντισαν ώστε η απόσταση να φτάσει στο +21 (63-42, 28′), πριν το 67-49 (30′).

Ηταν σαφές πως όλα εξαρτιόνταν από τη συγκέντρωση της Τουρκίας, που δεν άφησε την αντίπαλό της να σκεφτεί πως υπήρχε περιθώριο επιστροφής κι έτσι εξασφάλισε με ιδανικό τρόπο τη νίκη στην πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφήνοντας υποσχέσεις.

Με τέτοιον Ιλιασόβα (17π., 9ριμπ.) οι Τούρκοι δεν φοβούνται τίποτα! Ο άσος των Μπακς ήταν ηγετικός κι έχοντας δίπλα του τον εξαιρετικά αποδοτικό Μαχμούτογλου (17π. με 7/9 σουτ) και τον Οσμάν (12π.) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Από την άλλη πλευρά ο Χατσιμούρα είχε 15π., αλλά με μόλις 3/10 εντός πεδιάς και ο Φαζέκας επίσης 15 πόντους.

Που κρίθηκε

Η Τουρκία πήρε τα ηνία από την πρώτη κιόλας περίοδο (28-12), με γρήγορο παιχνίδι και εκτέλεση, ώστε να… πάρει τον αέρα των Ιαπώνων και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη, με ισορροπία στην επίθεση και άμυνα… συντονισμένη πάνω στο αστέρα της Ιαπωνίας, Ρούι Χατσιμούρα που δεν βρήκε ρυθμό.

Δεκάλεπτα: 28-12, 47-35, 67-49, 86-67.

Photo Credit: FIBA.BASKETBALL