ΗΠΑ: Χαλαρή “20άρα” επί της Τσεχίας στη πρεμιέρα

2019-09-01T16:08:27+00:00 2019-09-01T18:23:57+00:00.

01/Sep/19 16:08

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ κέρδισαν τη Τσεχία, στη πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Έκανε αυτό που έπρεπε και πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο της Κίνας η Team USA. Οι Αμερικανοί, αν και δυσκολεύτηκαν στη πρώτη περίοδο, ”καθάρισαν” στο δεύτερο ημίχρονο με σκορ 88-67, χωρίς όμως να εντυπωσιάσουν.

Στο άλλο ματς του πέμπτου ομίλου, η Τουρκία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ιαπωνία, την οποία και κέρδισε με 86-67. Στη συνέχεια του τουρνουά, η Αμερική θα αντιμετωπίσει τους Τούρκους (3/9, 15:30), ενώ η Τσεχία τους Ιάπωνες (3/9, 11:30).

Η εξέλιξη: Η Τσεχία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, η οποία στα πρώτα της λεπτά χαρακτηρίστηκε από την αστοχία των δύο ομάδων και το νευρικό ρυθμό. Ο Τόμας Σατοράνσκι ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του, παρόλα αυτά οι ΗΠΑ πήραν το προβάδισμα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-14).

Ακόμα καλύτερη η συνέχεια για την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς. Ο Τζέισον Τέιτουμ αποδείχθηκε η αποτελεσματικότερη λύση στο πρώτο ημίχρονο, ερχόμενος από τον πάγκο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 16 (23-39), με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 43-29.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη

Οι Τσέχοι δεν είχαν τις λύσεις και μοιραία βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να ”φλερτάρει” ακόμα και με τους 20. Ο Κέμπα Ουόκερ βγήκε μπροστά και έδωσε τους πόντους που χρειαζόταν η ομάδα του, με το 30ο λεπτό να βρίσκει το σκορ στο 66-48.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική υπόθεση. Και αυτό διότι η Team USA ”καθάρισε” το παιχνίδι, με το μόνο που απομένει να μάθουμε να είναι το τελικό σκορ. Αυτό τελικά ήταν το 88-67, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να βάζει τη υπογραφή του στο φινάλε.

Πού κρίθηκε: Το 25-16 της δεύτερης περιόδου ήταν καθοριστικό για την έκβαση του ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και το επιμέρους σκορ ήταν 45-38, δείγμα της άκαρπης προσπάθειας των Τσέχων.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Χάρισον Μπάρνς και 13 ο Κέμπα Ουόκερ. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 5 ασίστ, όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 43-29, 66-48, 88-67