Γαλλία: Άνετη νίκη με 100άρα και… πρόκριση! (videos)

2019-09-03T16:15:44+00:00 2019-09-03T17:18:29+00:00.

03/Sep/19 16:15

Η Γαλλία έκανε το καθήκον με όμορφο μπάσκετ απέναντι στην Ιορδανία, κερδίζοντας την με 103-64 και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό πρώτης θέσης, κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία.

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ, μόνο στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκαν από την Ιορδανία, αφού στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα, έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και δεν είχαν πρόβλημα να πανηγυρίσουν το 2/2 στην φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πλέον, οι”τρικολόρ” μετά την πρόκριση τους στους “16”, θα παίξουν την πρώτη θέση του ομίλου απέναντι στην έκπληξη που ακούει στο όνομα, Δομινικανή Δημοκρατία (5/9, 15:30).

Το ματς

Καλά ξεκίνησε η Ιορδανία και “ζόρισε” στην αρχή την Γαλλία, έχοντας μικρό προβάδισμα με 9-7 (στο 4′), όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν και με σερί 8-0, γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 15-9 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε, με τους “τρικολόρ” μπροστά με 25-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ιορδανία συνέχισε να δυσκολεύει τους παίκτες του Βενσάν Κολέ και μείωσε σε 31-28 (στο 14′). Οι Γάλλοι στο 18 λεπτό, ανέβασαν ξανά την διαφορά, στο +7 (40-33) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με επιμέρους σκορ 10-0 και διαφορά 17 πόντων (50-33)!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ξεκίνησε με την Γαλλία να κάνει επιμέρους σκορ 8-3 και ουσιαστικά να “κλειδώνει” την νίκη, παίρνοντας προβάδισμα με 22 πόντους (58-36 στο 24′). Η διαφορά για την Γαλλία έφτασε και στο +27 (71-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Ιορδανία πίσω με 78-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα είχαν κριθεί και το ροτέισον ήταν μεγάλο και από τις δύο πλευρές, με την Γαλλία να προηγείται με 83-54 στο 34ο λεπτό. 3΄λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 92-61 και στο φινάλε οι “τρικολόρ” πανηγύρισαν την νίκη με 103-64.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 25-15 ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +17 (50-33) και έκαναν εύκολη την συνέχεια του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκομπέρ ήταν ασταμάτητος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Ντε Κολό με 19 πόντους και 8 ασίστ και ο Φουρνιέ με 13 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-50, 50-78, 64-103