Ισπανία: Τα highlights της νίκης με Σερβία και το… “show” του Ρίκι Ρούμπιο! (videos)

2019-09-08T20:00:34+00:00 2019-09-08T19:54:25+00:00.

08/Sep/19 20:00

Η Ισπανία στην καλύτερη εμφάνιση της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, κέρδισε την πολύ δυνατή Σερβία με 81-69 και έγινε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο, στην διοργάνωση.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση για 30 λεπτά και κατάφεραν, να πάρουν μία πολύ εύκολη και παράλληλα εντυπωσιακή νίκη απέναντι στους Σέρβους με 81-69.

Με αυτήν τους την νίκη, οι Ισπανοί έστειλαν την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πάνω στην Αργεντινή στα προημιτελικά, ενώ εκείνοι θα έχουν πολύ πιο εύκολο έργο απέναντι στην έκπληξη του Μουντομπάσκετ, την Πολωνία.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης από το επίσημη κανάλι της FIBA στο Youtube:

rubio_gentile

Ρίκι Ρούμπιο: Ο “εκτελεστής” των Σέρβων

Μπορεί όλοι οι παίκτες της Ισπανίας, στην μεγάλη νίκη απέναντι στην Σερβία να πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, όμως ο ηγέτης των “φούριας ρόχας”, ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο.

Ο σπουδαίος NBAερ κάνει τρομερά πράγματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας και απέναντι στην Σερβία είχε, σε 26 λεπτά συμμετοχής 19 πόντους με 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο όντας ο κορυφαίος της ομάδας.