Λιθουανία: Σούπερ Λεκαβίτσιους-Βαλαντσιούνας στη νίκη παρηγοριάς

2019-09-09T11:45:44+00:00 2019-09-09T11:45:44+00:00.

09/Sep/19 11:45

Η Λιθουανία νίκησε εύκολα τη Δομινικανή Δημοκρατία και πέτυχε τη μία νίκη της… παρηγοριάς στη β’ φάση.

Η “Λιέτουβα” είχε ήδη αποχαιρετήσει το όνειρο της πρόκρισης στην οκτάδα εξαιτίας της ήττας από την Γαλλία πριν δύο μέρες και το διαιτητικό λάθος που στοίχισε και ουσιαστικά εκεί αποχαιρέτησε το τουρνουά.

Απλά με τη Δομινικανή Δημοκρατία πέτυχε την (αναμενόμενη) νίκη αλλά καμία από τις δύο δεν συνεχίζει. Σίγουρα για τους Δομινικανούς πάντως η πορεία της ως τους “16” ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να πετύχει.

Το ματς

Αν κι η Λιθουανία ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό +13 (17-4), η σκληροτράχηλη Δομινικανή Δημοκρατία μπήκε σταδιακά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 19-14 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η “Λιέτουβα” κυριάρχησε απόλυτα στα καλάθια με 12-6 ριμπάουντ και με 11 πόντους του Γιόνας Βαλαντσιούνας.

Παρά την κυριαρχία αυτή, οι Λιθουανοί δεν είχαν σκορ από μακριά (μόλις μία προσπάθεια, άστοχη μάλιστα) και έτσι οι Δομινικανοί έμεναν σχετικά κοντά στο σκορ (28-23 στο 16′). Μοιραία όμως η ποιότητα της Λιθουανίας υπερίσχυσε. Παρότι δεν έβρισκαν πόντους έξω από τα 6.75 μέτρα, κατάφεραν εύκολα να ξεφύγουν με 38-24 στο ημίχρονο με τον άσο των Γκρίζλις να μετράει 15 πόντους με 6/7 δίποντα!

Παρά τη μεγάλη διαφορά, η Δομινικανή Δημοκρατία δεν παράτησε το παιχνίδι. Μείωσε σε 47-38 και 50-41 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά τα 11/31 δίποντα δεν την άφηναν να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Μόνο η τραγική αστοχία των Λιθουανών από μακριά (1/7) έδιναν κάποια νότα ενδιαφέροντος στον αγώνα, που έτσι κι αλλιώς ήταν αδιάφορος βαθμολογικά.

Από εκεί και πέρα πάντως η Λιθουανία αποφάσισε να τελειώσει το ματσάκι μια και καλή. Ξέφυγε με 61-43, η ομάδα της Καραϊβικής δεν είχε άλλο “καύσιμο” να κάψει κι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στην τέταρτη περίοδο με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να εντυπωσιάζει με 19 πόντους και 8/8 σουτ.