Αυστραλία – Γαλλία: Ο Μίλς έκρινε τη ΜΑΤΣΑΡΑ και… πρωτιά για τα “καγκουρό”! (videos)

2019-09-09T15:56:45+00:00 2019-09-09T17:34:59+00:00.

09/Sep/19 15:56

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Αυστραλία πήρε μία “δραματική” νίκη με 100-98 απέναντι στην Γαλλία και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο της.

Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με καμία να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα… νίκης και όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα, έζησαν ένα απίστευτο “θρίλερ”, με συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ και στην ψυχολογία που κρίθηκε στις βολές και στο τελευταίο σουτ.

Πλέον, οι νικητές Αυστραλοί θα αντιμετωπίσουν, στα προημιτελικά την Τσεχία (11/8) η οποία απέκλεισε την Εθνική μας Ομάδα, ενώ η Γαλλία θα κοντραριστεί με την Team USA του Γκρεγκ Πόποβιτς (11/8) σε μία “μάχη” που αναμένεται συγκλονιστική.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από το πρώτο ημίχρονο

Το ματς ήταν ντέρμπι από νωρίς, όμως η Αυστραλία διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 12-9 (στο 5′), χάρη στην άμυνα της. Οι Γάλλοι γύρισαν το σκορ με επιμέρους 8-3 και προηγήθηκαν με 17-15 (στο 8′), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “τρικολόρ” διατηρούσαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα (33-30 στο 15′), όμως η Γαλλία μείωσε λίγο πριν την ανάπαυλα σε 42-40 (στο 28′). Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, ισόπαλες με 46-46.

“Μάχη” μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της σπουδαίας αναμέτρησης, δεν είχε διαφορετική εικόνα από το πρώτο, με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ μάλιστα με τον ρυθμό να είναι πολύ υψηλός (57-54 η Αυστραλία στο 24′). Η Γαλλία με επιμέρους σκορ 16-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 70-61 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τα καγκουρό” να μειώνουν σε 75-71.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Αυστραλία με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-5 και τον Μιλς να φτάνει τους 28 πόντους, προηγήθηκε με 85-80 (στο 35′), όμως η Γαλλία μείωσε άμεσα σε 85-84. Τελικά με τον Φουρνιέ να φτάνει τους 31 πόντους και επιμέρους σκορ 9-2 οι Γάλλοι, πήραν ξανά το προβάδισμα με 89-87 3 λεπτά πριν το φινάλε.

Στα τελευταία λεπτά, ένα τρίποντο του Μπέινς και ένα του Αλμπισί έκαναν το σκορ 92-90 (στο 38′) για την Γαλλία, όμως ο Μιλς με 2/2 βολές και φτάνοντας τους 30 πόντους ισοφάρισε σε 92-92. 1:50 πριν το φινάλε, ο Αλμπισί έκανε το 94-92 με κλέψιμο και λέιπ, όμως ο Ίνγκλς ισοφάρισε άμεσα με 2/2 βολές και με λέι απ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 96-94 (στο 39′)!

Στα 46΄δευτερόλεπτα, ο Ντε Κολό ισοφάρισε σε 96-96, όμως ο Ντελαβέντοβα παίρνοντας το 5ο φάουλ του Γκομπέρ, με 2/2 βολές έχρισε φαβορί για την νίκη την ομάδα του, (98-976) στα 29′ δευτερόλεπτα. Στα 16,6 και πάλι ο Ντε Κολό έκανε το σκορ 98-98, όμως στα 5′ δευτερόλεπτα ο Πουαριέ έκανε “χαζό” φάουλ στον Ντελαβεντόβα που ευστόχησε σε 1/2 βολές και έβαλε πάλι μπροστά την Αυστραλία με 99-98. Τελικά, ένα τραγικό λάθος στην επαναφορά του Αλμπισί μετά από τάιμ άουτ χάρισε την νίκη στα “καγκουρό” με 100-98.

Που κρίθηκε: Με τον Ντελαβεντόβα να ευστοχεί στα 5′ δευτερόλεπτα σε 1/2 βολές, κάνοντας το σκορ 99-98 για την Αυστραλία, ο Αλμπισί μετά από τάιμ άουτ έκανε λάθος πάσα, ο Μιλς έκλεψε την μπάλα και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιλς ήταν ασταμάτητος με 30 πόντους (10/18 σουτ) και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Ινγκλς με 23 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μπέινς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Γαλλία τρομερός ήταν, ο Φουρνιέ με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και  ο Ντε Κολό με 26 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

* Ο Πάτι Μιλς έγραψε ιστορία με την συγκεκριμένη εμφάνιση, αφού έγινε ο πρώτος Αυστραλός παίκτης, που σκοράρει 30+πόντους σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1998 και μετά!

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 46-46, 75-71, 98-100