Κολοσσός – Προμηθέας 73-70: Άντεξαν στο… θρίλερ και επικράτησαν οι Ροδίτες! (videos)

2020-01-25T16:26:29+00:00 2020-01-25T17:41:48+00:00.

25/Jan/20 16:26

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Κολοσσός πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Προμηθέα με 73-70, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στην Ρόδο, με τον Κολοσσό να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Προμηθέα με 73-70 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 4 ηττών στα τελευταία παιχνίδια.

Ο Κολοσσός στο πρώτο μισό έφτασε ακόμα και στο +11. Παρόλα αυτά, ο Προμηθέας επέστρεψε και στο τέλος θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι οι Ροδίτες έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει στο 6-11. Από την άλλη ο Προμηθέας υποχώρησε στο 11-6, παραμένοντας όμως στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Εξέλιξη:

Καλό ξεκίνημα ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός ήταν πιο φρέσκος στην αρχή και πήρε τον έλεγχο από τον Προμηθέα, ο οποίος έδειξε να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση. Ένα καλάθι του Κρομά μάλιστα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (20-9, 7’), σκορ με το οποίο τελείωσε και η πρώτη περίοδος.

Ξέσπασε στο τέλος και κράτησε το προβάδισμα

Συνεχόμενοι πόντοι του Αγραβάνη μείωσαν το σκορ για τον Προμηθέα (20-16, 12’), όμως η αποβολή του Έλις ανέκοψε τον ρυθμό των φιλοξενουμένων. Παρόλα αυτά μείωσαν στους 2 (24-22, 15’), όμως ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους 10-3 έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 34-25.

Επιστροφή για τον Προμηθέα

Ένα τρίποντο του Κρομά στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 37-27, όμως η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση. Οι Πατρινοί πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν σκορ στην επίθεση, κάνοντας το 37-37 μέσα σε μόλις 1’ λεπτό. Μάλιστα στην συνέχεια πέρασαν και μπροστά με 39-42 μετά από πάρα πολύ ώρα (25’). Οι δύο ομάδες στην συνέχεια συμπορεύτηκαν, μα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τι σκορ στο 55-52.

Θρίλερ και νίκη στο τέλος για τον Κολοσσό

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και πάλι, με τον Κολοσσό να έχει μεν τον έλεγχο, αλλά να μην μπορεί να πάρει μεγάλο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (60-58, 35’). Ο Κολοσσός με ένα μικρό ξέσπασμα βρέθηκε στο +6 (64-58, 37’), όμως ο Προμηθέας δεν είχε παραιτηθεί και μείωσε εκ νέου στους 2 (66-64, 39’). Ο Μπρέιζελτον με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-64 στα 54’’, όμως οι Πατρινοί επέστρεψαν και μείωσαν στον πόντο (71-70, 39’42’’). Ο Λοβ έκανε το 73-70 στα 19’’ πριν το φινάλε, ο Προμηθέας δεν βρήκε σκορ στην τελευταία επίθεση και ο Κολοσσός πήρε μια μεγάλη νίκη με 73-70.

Παίκτης κλειδί: Ο Κρομά στο τέλος ήταν κομβικος, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στον Κολοσσό, ενώ συνολικά είχε 15 πόντους. Παράλληλα ο Αγκμπελέσε ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18. Από την άλλη η μεγάλη εμφάνιση του Δημήτρη Αγραβάνη (20π.) δεν ήταν αρκετοί.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας επέστρεψε, παρότι ο Κολοσσός έβαλε σημαντικούς πόντους στο τέλος, όμως δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με τον Λίποβι να αστοχεί σε δυο τρίποντα