Λαύριο – Περιστέρι 75-61: Του… έκοψε τα φτερά! (videos)

2020-02-01T16:33:13+00:00 2020-02-01T20:00:39+00:00.

01/Feb/20 16:33

Το Λαύριο έκανε την έκπληξη και πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στο Περιστέρι με 75-61 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Μετά από την τεράστια πρόκριση στο BCL, το Περιστέρι… προσγειώθηκε απότομα, με το Λαύριο να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και να παίρνει τη νίκη με το επιβλητικό 75-61.

Το Λαύριο, το οποίο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έφτασε στις 9 νίκες και πλέον κοιτάζει ψηλότερα, ενώ από την άλλη το Περιστέρι υποχώρησε στο 11-7.

Η εξέλιξη:

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο ξεκίνημα, με το σκορ να παραμένει κλειστό, όπως δείχνει το 19-19 της περιόδου. Όμως τα πράγματα άλλαξαν στην επόμενη.

Το Λαύριο μπήκε με ένα 7-0 στην περίοδο και πέρασε μπροστά με 26-19 στο 15’, με το Περιστέρι να μένει άποντο για πάνω από το μισό δεκάλεπτο. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην συνέχεια και το τέλος του ημιχρόνου έφτασε με το Λαύριο στο +7 (37-30).

Το Περιστέρι μείωσε στους 3 (37-34, 22’), όμως οι γηπεδούχοι και πάλι βρήκαν τον τρόπο να ανεβάσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στο +9 (46-37, 26’) και το +11 (50-39, 27’). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τελικά το Λαύριο προηγούμενο με 57-42.

Ένα νέο 9-0 του Περιστερίου έκανε το σκορ 57-51 και έδωσε νέα πνοή στην αναμέτρηση (32’), όμως το Λαύριο είχε και πάλι τον τρόπο να απαντήσει (62-51, 35’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι στους 6 (62-56, 36’), αλλά το τέλος του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έβγαλαν τις άμυνες που έπρεπε και στο ανοιχτό γήπεδο βρήκαν σκορ, τελειώνοντας έτσι το παιχνίδι. Τελικό σκορ 75-61 και νίκη για το Λαύριο.

Παίκτης κλειδί: Το Λαύριο είχε αρκετούς παίκτες που ξεχώρισαν, με κορυφαίο όλων τον Ντέιβις με 12 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Άουτλο και 10 ο Ντεκόσι.

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο ήταν καλύτερο σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, ενώ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά του. Από την άλλη το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο, ενώ είχε σοβαρό πρόβλημα στην δημιουργία, έχοντας μόλις 11 ασίστ για 11 λάθη.

Δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.