Λαύριο: ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στο Ρέθυμνο και… έτοιμο για playoffs! (videos)

2020-02-22T16:41:53+00:00 2020-02-22T19:38:16+00:00.

22/Feb/20 16:41

Μετά από ένα φοβερό ντέρμπι, το Λαύριο πήρε μία τεράστια νίκη μέσα στο Ρέθυμνο και κλείνει θέση για τα playoffs! Δεν έφτανε για τους γηπεδούχους ο φοβερός Κόνερ Φράνκαμπ!

Στο ματς που άνοιξε την 19η αγωνιστική, παρόλο που η 18η δεν έχει ολοκληρωθεί, το Λαύριο πήρε μία τεράστια νίκη στη παράταση κόντρα στο Ρέθυμνο με 75-77, σε ένα παιχνίδι που είχε φοβερό ρυθμό και σασπένς μέχρι το τέλος!

Έτσι, οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν αν φτάσουν τις 9 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, μένοντας στο 8-10, με τους νικητές πλέον να μετρούν 10-9 και να εδραιώνονται στη πρώτη εξάδα! Αυτή επιπλέον είναι η 4η εκτός έδρας νίκη του Λαυρίου σε 10 φετινές αναμετρήσεις, με το Ρέθυμνο να χάνει στο ”σπίτι” του για δεύτερη φορά φέτος, μετά την δεύτερη αγωνιστική και το Περιστέρι.

Συναρπαστικό το ματς μέχρι τέλους, με τον Άλμαν να κερδίζει φάουλ στο -3,4” πριν τη συμπλήρωση των 40′, όμως δεν ευστόχησε στη δεύτερη βολή. Στη παράταση, το 71-67 έγινε 71-73, με τον Φράνκαμπ να βάζει τεράστιο τρίποντο και παραλίγο το σουτ για τη δεύτερη παράταση, όμως ο Μουράτος με 4/4 βολές στις κρίσιμες επιθέσεις, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (26/2, 18:00) για το φινάλε της 18ης αγωνιστικής, ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο (7/3, 15:30) για την 20η ”στροφή”.

Όσα είπαν μετά τον αγώνα Βαγγέλης Ζιάγκος και Χρήστος Σερέλης

Η εξέλιξη: Το Ρέθυμνο είδε το Λαύριο να ξεκινάει καλύτερα την αναμέτρηση, όμως μπόρεσε και μπήκε στο παιχνίδι, μετατρέποντας το 9-14 σε 13-14, πριν οι φιλοξενούμενοι πατήσουν γκάζι και κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (13-19).

Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν μπροστάρης για το Λαύριο, με τον MVP Ιανουαρίου στη Basket League, Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος και βραβεύτηκε πριν το τζάμπολ, να έχει τις απαντήσεις. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να κρατήσουν μία μικρή διαφορά 3 πόντων (33-36) μέχρι το ημίχρονο.

Ντέρμπι και τελικά… Λαύριο!

frankamp_rethimno_lavrio

Ο Φράνκαμπ έδειξε γιατί είναι ο πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με άξιους συμπαραστάτες τους Τζόσουα Κάρτερ και Μιχάλη Καμπερίδη. Παρόλα αυτά, το Λαύριο δεν ”λύγισε” και μπόρεσε με τον Κάιλ Άλμαν και Μιχάλη Λούντζη να μείνει στο -5 (54-49) ενόψει και της τελευταίας περιόδου.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στο τέλος επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Φράνκαμπ και Κάρτερ έστειλαν στο +5 (58-53) το Ρέθυμνο, το Λαύριο όμως απάντησε με 4-0 στο 36′. Ο Ντέβιν Ντέιβις έκανε αρκετή ”ζημιά” στη ρακέτα των γηπεδούχων για το 63-61 στο -1:30′, Ο Κουέντον Ντεκόζι ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 65-64, ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και το Λαύριο πήγε στη τελευταία επίθεση με 12” στο ρολόι. Ο Άλμαν κέρδισε το φάουλ στο -3,4” από τον Μάλκομ Λι και με 1/2 βολές έκανε το 65-65, σκορ που έμεινε μέχρι το μηδέν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η μάχη συνεχίστηκε με το Ρέθυμνο να έχει τον έλεγχο και τον… παραπάνω ενθουσιασμό στο παρκέ, φτάνοντας στο 71-67, πριν το Λαύριο απαντήσει για το 71-73 στο 44′, με το Ρέθυμνο να μένει χωρίς σκορ για 2′! O Ραμόν Χάρις αστόχησε στη κρίσιμη επίθεση, ο Βασίλης Μουράτος πήρε το φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 71-75 στο -17”, με τον Φράνκαμπ να μειώνει σε 74-75.

Ο Μουράτος είχε και πάλι 2/2 βολές για το 74-77, ο Φράνκαμπ πήγε στη γραμμή των βολών, έβαλε τη πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά δεν ήρθε το καλάθι ισοφάρισης από τον ίδιο και το 75-77 έδωσε τη μεγάλη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Πού κρίθηκε: Κομβικές οι 4/4 βολές του Μουράτου στις τελευταία κατοχές του Λαυρίου, αλλά και το άστοχο σουτ του Φράνκαμπ στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Για τους νικητές, ξεχώρισαν Μιχάλης Λούντζης και Κουέντον Ντεκόζι με 13, ενώ από 11 είχαν οι Ντέβιν Ντέιβις και Κάιλ Άλμαν και 10 ο Μάλικ Ντάιμ.

Φοβερός αλλά ηττημένος ο Κόνερ Φράνκαμπ με 31 πόντους (7/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Από κοντά και ο Τζόσουα Κάρτερ με 13 πόντους, ενώ 10 είχε ο Μιχάλης Καμπερίδης.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65, 75-77