ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83: Ο Τολιόπουλος έσωσε την Ένωση! (videos)

2020-02-26T19:08:30+00:00 2020-02-26T20:19:57+00:00.

26/Feb/20 19:08

Η ΑΕΚ πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο με 84-83, χάρη σε δύο βολές στο τέλος του Βασίλη Τολιόπουλου.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Επί 39′ το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα, όμως στο τέλος του αγώνα ο Βασίλης Τολιόπουλος δήλωσε “παρών”, ευστόχησε σε δύο βολές στα 3” και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Ένωση είχε βρεθεί ακόμα και στο -15 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο τέλος επέστρεψε, κρατήθηκε στο ματς ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ και στο τέλος πήρε τη νίκη με τον τρόπο που προαναφέραμε.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ έφτασε στο 14-4 και την 13η σερί νίκη της στην Basket League. Αντίθετα οι Κρητικοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ’όλη τη διάρκεια, δεν τα κατάφεραν και υποχώρησαν στο 8-11.

Το συναρπαστικό φινάλε της αναμέτρησης και οι βολές του Βασίλη Τολιόπουλου:

Η Εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι 10-10 (5’). Σε εκείνο το σημείο πήραν το… όπλο τους οι Κάρτερ και Φράνκαμπ. Οι δυο Αμερικανοί του Ρεθύμνου έβαλαν δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων, με το σκορ να γίνεται 12-20 (8’). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και στη συνέχεια (16-22, 10’), με το δεύτερο δεκάλεπτο να ανήκει στο Ρέθυμνο.

Οι Κρητικοί έφτασαν γρήγορα στο +13 (16-29, 12’), με την Ένωση να προσπαθεί στην συνέχεια να επιστρέψει. Ένα σερί 8-0 βοήθησε την ΑΕΚ να μειώσει (27-31, 16’), όμως η συνέχεια ανήκε στο Ρέθυμνο. Οι παίκτες του Ζιάγκου βρήκαν λύσεις και ξεφωγανν ξανά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 33-43.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το Ρέθυμνο έφτασε στο +15 (35-50, 21’), δείχνοντας πως έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως η Ένωση είχε άλλη άποψη. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, με όπλο την άμυνα, βρήκαν λύσεις και μείωσαν, φτάνοντας ακόμα και στην ισοπαλία με 54-54 (28’). Σε εκεινο το σημείο το Ρέθυμνο βρήκε πολύτιμους πόντους από τον Καμπερίδη και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 58-60.

Η άμυνα του Ρεθύμνου έκανε και πάλι την δουλειά της, με την ΑΕΚ να μένει χωρίς σκορ για περίπου 2 λεπτά (58-63, 32’). Η Ένωση αντέδρασε, όμως ο Φράνκαμπ δήλωσε παρών μετά από ώρα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 64-70 (35’), με το παιχνίδι να έχει πάρει φωτιά. Οι δύο ομάδες βρήκαν συνεχόμενα τρόποντα, με το Ρέθυμνο να έχει το προβάδισμα με 80-83 στα 14’’ πριν το τέλος. Ο Τσάλμερς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά αστόχησε σε μια από τις τρεις βολές του, μειώνοντας στον πόντο (82-83, 14’’). Ο Χάρις είχε 0/2 βολές και η τελευταία επίθεση ανήκε στην ΑΕΚ. Την πρωτοβουλία την πήρε ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος κέρδισε το φάουλ, έβαλε τις βολές και έδωσε έτσι τη νίκη στην ομάδα του με 84-83.

Παίκτης κλειδί:

Ο… ήρωας της ΑΕΚ, Βασίλης Τολιόπουλος, είχε 4 πόντους, ενώ κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Μάριο Τσάλμερς με 26 πόντους. Για το Ρέθυμνο ο Κόνερ Φράνκαμπ σταμάτησε στους 26, ενώ ο Κάρτερ πρόσθεσε 19.

Πού κρίθηκε:

Αρχικά το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ ήταν κομβικό για να γίνει το παιχνίδι και πάλι θρίλερ, ενώ πριν από τις δύο βολές του Τολιόπουλου, Τσάλμερς και Ματσιούλις είχαν ευστοχήσει σε δύο μεγάλα τρίποντα, απαντώντας σε εκείνα του Ρεθύμνου. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Χάρις, ο οποίος πήγε στις βολές για το Ρέθυμνο στο τέλος, πριν από το παιχνίδι είχε 0/9 στο πρωτάθλημα, με το νούμερο αυτό να ανεβαίνει πλέον στο 0/11!

Δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83