Παναθηναϊκός – Λάρισα 121-78: “Πράσινο”… πάρτι πριν τον Ολυμπιακό! (videos)

2020-02-29T17:39:02+00:00 2020-02-29T18:37:48+00:00.

29/Feb/20 17:39

mitoglou_karfoma_pao_larisa

Ο Παναθηναϊκός έκανε… πάρτι απέναντι στην Λάρισα, επικρατώντας με 121-78, λίγα 24ωρα πριν από το μεγάλο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός, με 121-78 την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να επικρατεί άνετα της Λάρισας με και ανέβηκε στο 17-2, κρατώντας απόσταση από την δεύτερη θέση.

Έτσι ο Παναθηναίκός έδειξε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (3/3), αφήνοντας πίσω την ήττα στην Μαδρίτη απέναντι στην Ρεάλ.

Μήτογλου και Τόμας είχαν από 19 πόντους για τους νικητές, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ουάιλι. Από την άλλη ο Γκάρετ με 19 πόντους ήταν εκείνος που ξεχώρισε.

Η εξέλιξη:

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε ποιος είναιι το φαβορί. Οι πράσινοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά τους αντιπάλους τους και βρήκαν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, με το σκορ να γίνεται 12-0 στο 3’. Η Λάρισα βρήκε σκορ και μείωσε, όμως οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν της επέτρεψαν να κάνει κάτι περισσότερο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-17.

Η διαφορά ξεπέρασε άμεσα τους 20 πόντους (40-17, 11’), με τα πάντα να είναι ξεκάθαρα στο παρκέ, καθώς ο Παναθηναϊκός έπαιζε με… σπασμένα φρένα. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30, μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου (57-25, 17’) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (61-31).

Η Λάρισα βελτίωσε την εικόνα της στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να καθυστερήσει την διαφορά από το να ξεπεράσει τους 40. Αυτό έγινε στο 26’, μετά από τρεις βολές του Ράις (84-44), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 91-52.

Όπως είναι φυσικό, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να έχει καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε χαλαρώσει, όμως αυτό δεν την απέτρεψε από το να σκοράρει 100 πόντους (100-63, 33’). Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 121-78.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντίνος Μήτογλου και ο ΝτεΣόν Τόμας είχαν 19 πόντους έκαστος, κάνοντας μεγάλη ζημιά από την θέση 4 στην αντίπαλη άμυνα, ενώ ο Ουάιλι κάλυψε επάξια το κενό των Παπαγιάννη και Βουγιούκα, έχοντας 18 πόντους. Διψήφιοι ήταν και οι Τζόνσον (16π.), Φρεντέτ (16π.) και Παπαπέτρου (12π.).

Πού κρίθηκε:

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν άφησε περιθώρια στην Λάρισα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, ήλεγξε τα ριμπάουντ (47-33), είχε τρομερό συντελεστή ασίστ-λαθών (30-8) και σούταρε με συνολικό ποσοστό 60% εντός παιδιάς.

Δεκάλεπτα: 35-17, 61-31, 91-52, 121-78.