ΑΕΚ: Φιλικός… περίπατος με Κολοσσό – Νέο προπονητικό φιλικό Άρη-Ηρακλή (Pics)

2020-10-17T15:05:01+00:00 2020-10-17T16:03:38+00:00.

17/Oct/20 15:05

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 92-70, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο ΟΑΚΑ, ελλείψει πρεμιέρας του πρωταθλήματος αυτό το Σαββατοκύριακο. Φιλικά προπονητικού χαρακτήρα για Άρη-Ηρακλή και Περιστέρι-Ιωνικό.

Η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλλει την κυριαρχία της απέναντι στην Κολοσσό, σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο ΟΑΚΑ ενόψει της εκκίνησης των υποχρεώσεων σε Basket League και BCL, κάτι που φάνηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 57-30 (32-15 το πρώτο δεκάλεπτο)!

Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους σε ισάριθμα αγωνιστικά λεπτά (80-50) για να … χαλαρώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Κολοσσός απλά μείωσε την εις βάρος του διαφορά.

Δεν αγωνίστηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ, όπως και ο Δημήτρης Μαυροειδής, χωρίς αυτό να προβληματίσει επιθετικά την ΑΕΚ όπως δείχνει το τελικό σκορ. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 19 πόντους και πέντε τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Δεκάλεπτα: 32-15, 57-30, 80-50, 92-70.

ΑΕΚ: Μωραϊτης 3 (1), Ζήσης 7, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γκίκας 6 (2), Χρυσικόπουλος 19 (5), Κατσίβελης 4, Μορέιρα 11, Ματσιούλις 15 (2), Γιάνκοβιτς 6 (1), Γόντικας 3, Σλότερ 6, Λοτζέσκι 5.

Προπονητικό φιλικό Άρης-Ηρακλής & Περιστέρι-Ιωνικός

Στο Nick Galis Hall Άρης και Ηρακλής έδωσαν φιλικό προπονητικού χαρακτήρα για 45 αγωνιστικά λεπτά, χωρίς να κρατηθεί σκορ, με Σάββα Καμπερίδη και Βαγγέλη Ζιάγκο να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, όπου ο “γηραιός” θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο, ενώ οι “κίτρινοι” τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι.

Μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης, ο προπονητής του Άρη Σάββας Καμπερίδης τόνισε μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ομάδας του: “Μετά την αναβολή του πρωταθλήματος, ήταν ένα φιλικό, που έπρεπε να παίξουμε αναγκαστικά. Ήταν δύσκολο από την αρχή και το ξέραμε, να έχουν οι παίκτες τη σωστή νοοτροπία και προσέγγιση και γι’ αυτό η ομάδα είχε αρκετά “σκαμπανεβάσματα” στην απόδοσή της. Ένα θετικό ήταν, ότι μέσα απ’ αυτό το φιλικό, μπορέσαμε να πάρουμε μια εικόνα από τον Μάριο Λιτλ και ο ίδιος να μπει σε έναν ρυθμό, τον οποίον δεν είχε το τελευταίο διάστημα.

Επίσης, αρκετά ευχάριστη είναι η παρουσία και η εικόνα των νέων παικτών, που χρησιμοποιήθηκαν. Αυτό που ζητάμε απ’ αυτούς καθημερινά στην προπόνηση, κατάφεραν να το εκφράσουν και σ’ ένα παιχνίδι, απέναντι σ’ έναν τόσο καλό αντίπαλο. Θα πρέπει να καταφέρουμε να μπούμε στη διαδικασία της συγκέντρωσης από τη Δευτέρα (19/10), ώστε να παρουσιαστούμε, όπως πρέπει στον αγώνα του Σαββάτου (24/10), ελπίζοντας ότι θα ξεκινήσει επιτέλους το πρωτάθλημα, γιατί και οι παίκτες δείχνουν να κουράζονται πνευματικά από τις συνεχείς αναβολές”.

Προπονητικό φιλικό έδωσαν και στο “Α. Παπανδρέου” Περιστέρι και Ιωνικός, χωρίς να κρατηθεί σκορ, με τους γηπεδούχους να μην χρησιμοποιούν για λόγους προφύλαξης Αμπντούλ Γκάντι, Στίβεν Γκρέι, Γάϊο Σκορδίλη, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Χρήστο Σαλούστρο, όπως και τον Τεράν Πέτεγουεϊ που έπαιξε στο πρώτο 20λεπτο, αλλά όχι στο δεύτερο ημίχρονο.