Περιστέρι – Κολοσσός 84-81: Με όργια Μαυροκεφαλίδη και τύχη… νικηφόρα πρεμιέρα (videos)

2020-10-24T18:15:20+00:00 2020-10-24T20:57:57+00:00.

24/Oct/20 18:15

mavrokefalidis

Το Περιστέρι του ΦΟΒΕΡΟΥ Λουκά Μαυροκεφαλίδη νίκησε με 84-81 τον μαχητικό Κολοσσό και ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την φετινή του περιπέτεια στη Basket League το Περιστέρι!

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δυσκολεύτηκε κόντρα στον μαχητικό Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος και λίγο έλειψε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε δύο φορές στο τέλος για να ισοφαρίσει, έχοντας μάλιστα ελεύθερο τρίποντο στο -2” και ηττήθηκε με σκορ 84-81, στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι νικητές είχαν σε μεγάλη ημέρα πολλούς παίκτες, όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδειξε πως ακόμα και στα 36 του, δεν θα έχει πρόβλημα να βάζει… ”27άρες”, αν και αστόχησε σε 2 κρίσιμες βολές στο φινάλε.

Για την 2η αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον Ιωνικό (31/10, 17:00), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται το Μεσολόγγι (31/10, 17:00).

H εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε πολύ καλό ρυθμό, με τον Περιστέρι να έχει το ελαφρύ προβάδισμα, κυρίως μετά την είσοδο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (9 πόντοι). Ο Τέραν Πέτεγουεϊ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα, όμως οι ατομικές προσπάθειες του Ντομινίκ Αρτίς για τον Κολοσσό δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (23-22).

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην επικεντρώνονται στην άμυνα, σκοράροντας με σχετική ευκολία. Ο Ζακουάν Λάιλ μπήκε στην εξίσωση των Ροδιτών, για προσπέρασμα με 30-33 στο 16′, προβάδισμα που έμεινε μέχρι το 20′ (41-44), με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικές από τα 6.75μ. με 4/10 και 7/14 αντίστοιχα!

Το τελείωσε στη τρίτη περίοδο!

gray_peristeri

Το Περιστέρι μπήκε αγριεμένο στο τρίτο δεκάλεπτο και από το 43-44 έφτασε στο 53-44, με το δίποντο να είναι το μεγάλο του ”όπλο” με 17/25 μέχρι το 24′, με τον Αμπντούλ Γκάντι να κάνει την διαφορά. Ο Κολοσσός δεν άφησε την διαφορά να πάει πάνω από τους 9, ενώ μάλιστα μείωσε σε 56-53 με 2 σουτ του Βασίλη Ξανθόπουλου στο 27′. Το σκορ πήγε στο 69-54 στο 30′ με τον Μαυροκεφαλίδη μπροστάρη, αλλάζοντας και πάλι τις ισορροπίες

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο μέρος, με τον Κολοσσό να κάνει την ύστατη προσπάθεια, δεν μπόρεσε όμως να πέσει κάτω από το -7, με το Περιστέρι να δείχνει πως διατηρεί το προβάδισμα με ευκολία. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και από το -11 βρέθηκαν στο 81-79 στο -25”, με τον Μαυροκεφαλίδη να χάνει 2 βολές και τον Γκάντι 1 σε αυτό το σημείο. Η Ρόδος μείωσε σε 82-81, ο Πέτεγουεϊ έκανε το 84-81, ο Κολοσσός είχε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως δεν βρήκε στόχο και το 84-81 έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι.

Πού κρίθηκε: Το 13-1 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (27′-30′) ήταν κομβικό στοιχείο για το Περιστέρι, όμως ο Κολοσσός μείωσε σε 82-79 στο -25”, το Περιστέρι έχασε 3 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το ελεύθερο σουτ του Λάικ στο -2” δεν βρήκε στόχο και έτσι δεν είχαμε παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν όλα τα λεφτά με 27 πόντους (9/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ είχε ο Αμπντούλ Γκάντι, 11 ο Τέραν Πέτεγουεϊ και 9 ο Τρε ΜακΛιν.

Για τον Κολοσσό, προσπάθησαν 16 ο Ζακουάν Λάιλ (4 ριμπάουντ), με 12 και 11 ριμπάουντ ο Κένι Γκόινς και με 12 ο Κερίμ Καντέρ, όμως ο  Ντομινίκ Αρτίς με 25 πόντους και 6 ασίστ έκανε την διαφορά, όσο μπορούσε, δίχως όμως αντίκρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-55, 84-81

Τα στατιστικά

Νίκος Παπανικολόυπουλος: ”Κάναμε όλα τα λάθη του κόσμου!”

papanikolopoulos

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο τεχνικός του Περιστερίου:

«Περιμέναμε ένα κλειστό παιχνίδι. Είναι προφανές ότι η ομάδα μετά από ένα μήνα που είχε να παίξει επίσημο παιχνίδι μετά το Super Cup και τους συνεχόμενους τραυματισμούς θα ήταν εκτός ρυθμού.

Το λάθος που κάναμε είναι ότι δεν προσεγγίσαμε το παιχνίδι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο και δώσαμε ρυθμό και 50% τρίποντο στον Κολοσσό που είναι πραγματικά καλή ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε παίξαμε για 15 λεπτά σωστά και μόλις πήραμε μια διαφορά 15 πόντων κάναμε όλα τα λάθη του κόσμου! Λάθη τα οποία προφανώς και πρέπει να βελτιώσουμε για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που κάνανε, συγχαρητήρια στον Κολοσσό και εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Ρόδου».

Ηλίας Καντζούρης: ”Θετικό ότι παλέψαμε μέχρι το τέλος”

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο τεχνικός του Κολοσσού:

«Νομίζω ότι το παιχνίδι κρίθηκε στην κακή αντίδραση μας σαν ομάδα στο τρίτο 10λεπτο. Νομίζω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πάντα μέσα από τα λάθη μας καλύψαμε όλα αυτά που είχαμε πει και είχαμε δουλέψει. Δεν αντιδράσαμε σωστά σ’ αυτό το διάστημα. Το Περιστέρι ανέβασε την πίεση του και εμείς λειτουργήσαμε θα έλεγα όχι ομαδικά.

Από κει και πέρα, το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό. Στο τέλος εννοείται ότι χάσαμε την ευκαιρία με ένα σουτ και ήταν πάρα πολύ θετικό ότι παλέψαμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά αυτό που πρέπει να κρατήσουμε εμείς είναι ότι ένα παιχνίδι είναι 40 λεπτά, κάθε κατοχή μπάλας είναι διαφορετική και πάνω σ’ αυτό να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε».