Παναθηναϊκός – Λάρισα 69-60: Κρατάει νίκη και… Παπαγιάννη (videos)

2020-10-25T21:28:24+00:00 2020-10-25T21:43:02+00:00.

25/Oct/20 21:28

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- ˁщӁ (֙ԏÑVɁ: әԇчӠć̇ԑϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στην Λάρισα με 69-60 και ξεκίνησε με νίκη το ελληνικό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να μην εντυπωσιάζει με την απόδοσή της απέναντι στο μαχητικό σύνολο του Λίνου Γαβριήλ. Εντυπωσιακός για τους νικητές ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Χωρίς να πιάσει μεγάλα στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στην Λάρισα με 69-60 και ξεκίνησε νικηφόρα την παρουσία του στην φετινή Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Νέντοβιτς, Παπαπέτρου και Βουγιούκα, με την Λάρισα να εμφανίζεται εξαιρετικά μαχητική. Παρόλα αυτά η διαφορά ποιότητας και η τρομερή κατάσταση στην οποία βρέθηκε ο Παπαγιάννης έκαναν την διαφορά και έκριναν το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του Γιώργου Βόβορα.

Κακό ξεκίνημα και για τους δύο

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν μια σκέτη… καταστροφή, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 2 ολόκληρα λεπτά, ενώ και η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχε και νευρικές, με την Λάρισα βεβαίως να στέκεται εξαιρετικά απέναντι στους πράσινους. Κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-11.

Άντεξε η Λάρισα

Ένα μικρό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού έστειλε την διαφορά στους 10 (21-11, 12’), με τον Παπαγιάννη να κάνει σπουδαία δουλειά, όμως η Λάρισα δεν το έβαλε κάτω. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ πίεσε και βρήκε σκορ από μακριά, μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα (25-23, 17’), ενώ με τρίποντο του Ρας μείωσε στον πόντο (31-30) με το τέλος του ημιχρόνου.

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός

Ο Κασελάκης πήρε το όπλο του και η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 10 (42-32, 23’), όμως και πάλι οι Λαρισαίοι είχαν απάντηση. Οι φιλεξενούμενοι με ένα επιμέρους 1-11, έφεραν το ματς στην ισοπαλία (43-43, 26’), όμως ένα νέο σερί του Παναθηναϊκού έστειλε τους γηπεδούχους στο +8 (51-43, 29’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 51-44.

+12 και… τέλος

Η Λάρισα και πάλι άντεξε στην πίεση και έμεινε κοντά, όμως ο Παπαγιάννης δεν είχε αντίπαλο μέσα στην ρακέτα, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το προβάδισμα (56-47, 33’). Η διαφορά έφτασε και στους 12 (62-50, 35’), με τα πάντα να έχουν κριθεί. Παρόλα αυτά η διαφορά δεν ανέβηκε στη συνέχεια, με τους Λαρισαίους να μειώνουν στο τελικό 69-60.

Δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.

Πού κρίθηκε:

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εκείνη που έκρινε τον τελικό νικητή, ενώ το μέγεθος του Παπαγιάννη αποτέλεσε απροσπέλαστο εμπόδιο για την Λάρισα, η οποία βέβαια αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι. Από άποψη στατιστικής, ο Παναθηναϊκός σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά στο δίποντο (24/40, 60%), κυρίως λόγω Παπαγιάννη, την ώρα που η Λάρισα είχε το φτωχό 29% εντός παιδιάς.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γιώργος Παπαγιάννης σταμάτησε στους 22 πόντους με 9/12 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Πολύ καλός και ο Κασελάκης με 10 πόντους και 4/4 σουτ.

Για την Λάρισα οι Σμιθ και Γκούνγουϊν είχαν από 16 πόντους.