Περιστέρι: Έκανε το 2/2 κόντρα στον μαχητικό Ιωνικό (videos)

2020-10-31T18:02:55+00:00 2020-10-31T18:45:03+00:00.

31/Oct/20 18:02

gray_ionikos_peristeri

Ιωνικός και Περιστέρι προσέφεραν ένα μεγάλο ντέρμπι, με νικητές τους δεύτερους με σκορ 75-80, για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι ήταν κοντά σε μία εύκολη νίκη στο Φάληρο κόντρα στον Ιωνικό, όμως ο τελευταίος έκανε τα πράγματα δύσκολα, χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή από το -15, για το τελικό 75-80.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές έκαναν το 2/2 στην Basket League, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς νίκη, έχοντας 0/2 στην έδρα τους.

Μάλιστα, οι δύο ομάδες και όλοι οι παρόντες κράτησαν ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του φονικού σεισμού σε Σάμο και Σμύρνη.

Για την 3η αγωνιστική, ο Ιωνικός φιλοξενείται από το Μεσολόγγι (14/11), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται την ΑΕΚ (14/10).

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Μάρβιν Τζόουνς να σκοράρει για το 5-10, πριν ”απαντήσει” για τον Ιωνικό ο Άνταμ Σμιθ με 5 πόντους για το 10-12. Ο ρυθμός έπεσε, η αστοχία ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα στο 12-15 να μένει για πάνω από 2′, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-19,

O Τρε ΜακΛιν ανέβασε στροφές, μαζί και η ομάδα του και έτσι έφτασε στο 14-25 στο 11′, οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και μείωσαν σε 22-25 στο 15′ με μπροστάρη τον Τζέρεμι Χόλοουελ. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν και πάλι τις λύσεις -κυρίως με τον Γιάννη Αθηναίου- και με 2-13 έφτασαν στο +14, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να γράφει το 28-40 του 20′.

Ματσάρα και… Περιστέρι

smith_ionikos

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (35-49 στο 26′), με σχετική ευκολία μάλιστα, βρίσκοντας εύκολα σκορ, κυρίως μέσω δημιουργίας και ριμπάουντ. Ο Ιωνικός όμως αντέδρασε, κράτησε στο μηδέν τα λάθη της περιόδου και με τους Τολιόπουλο-Χουγκάζ να σκοράρουν, έφτασε στο -5 (48-53) στο τέλος των 30′.

Ο Ιωνικός όχι μόνο μείωσε, αλλά ισοφάρισε και σε 53-53 με τον Νικ Ζέισλοφτ να παίρνει μπρος και τους Τολιόπουλο-Χουγκάζ να κρατούν την ομάδα τους στο ματς, την ώρα που ο Στέργιος Κουφός αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή. Το Περιστέρι έβαλε μακρινά σουτ με Γκάντι-Γκρέι και έμεινε μπροστά (66-70 στο 36′), ο αγώνας όμως είχε πάει σε ”άγριο” ρυθμό.

Ο Ιωνικός είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ και αυτό φάνηκε στο τέλος, με το 66-74 να έρχεται μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στο 38′. Το 68-74 στο -40” δεν έγινε 71-74 μετά από άστοχο τρίποντο, το Περιστέρι πήγε στο +7 (68-75), με τον Σμιθ να μειώνει σε 71-75 στο -32”. Το παιχνίδι πήγε στις βολές, το Περιστέρι αστόχησε μόλις σε 2 και τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 75-80.

Πού κρίθηκε: Ο Ιωνικός βρέθηκε στο -15 (36-51) όμως ισοφάρισε σε 53-53 με 17-2, έμεινε στο ματς μέχρι τέλους, το Περιστέρι παρόλα αυτά είχε περισσότερες λύσεις και ψυχραιμία στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρέι είχε 17 πόντους για το Περιστέρι, ενώ 15 μέτρησε ο ΜακΛιν και 11 με 6 ριμπάουντ ο Τζόουνς και 9 Γκάντι.

Για τον Ιωνικό, προσπάθησε ο Τολιόπουλος με 20 πόντους, 17 είχε ο Σμιθ, 11 με 9 ριμπάουντ ο Χόλοουεϊ, 9 ο Ζέισλοφτ και 9 με 8 ριμπάουντ ο Χουγκάζ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80

Τα στατιστικά:

Παπανικολόπουλος: ”Δύσκολα επιβάλλεις τον ρυθμό σου κόντρα στον Ιωνικό”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την νίκη. Μετά από ένα εκτός έδρας παιχνίδι και ταξίδι στην Λιθουανία νομίζω πως η νίκη ήταν το ζητούμενο. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιωνικού και για το πρόσωπό της στο σημερινό παιχνίδι και την αντίδραση που είχε, αλλά και για το προηγούμενο παιχνίδι, στο οποίο έπαιξε πάρα πολύ καλά για 35′.

Με τον τρόπο που παίζει είναι δύσκολο να επιβάλεις τον ρυθμό σου. Όπως χάνει μεγάλες διαφορές, καλύπτει και μεγάλες διαφορές. Τώρα ο νους μας είναι στο επόμενο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και συνεχίζουμε».

Σωτήρης Νικολαΐδης: ”Δεν είπε τίποτα ο Κουφός στην 2η τεχνική ποινή”

Αναλυτικά όσα είπε ο βοηθός προπονητή του Ιωνικού:

«Κάναμε την προσπάθειά μας απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα με εμπειρία, με πολύ ποιοτικό και μεγάλο ρόστερ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να κάνουμε αυτά που είχαμε σχεδιάσει. Αφήσαμε το Περιστέρι να κάνει το παιχνίδι του, είχαμε 10 λάθη, που είναι ανεπίτρεπτο για τη δική μας ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο σφίξαμε. Καταφέραμε να κλέψουμε κάποιες μπάλες, να βάλουμε κάποια σουτ. Φτάσαμε στο 35′ να είμαστε 3 πόντους πίσω. Αλλά, στο τέλος δύο χαμένα ριμπάουντ, ένα πολύ μεγάλο σουτ του Γκάντι και σίγουρα η εμπειρία του Περιστερίου τους έδωσαν την νίκη. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μας.

Δυστυχώς, ήθελα και θέλαμε όλοι σαν ομάδα να πάρουμε την νίκη για τον προπονητή μας, που στη δεύτερη τεχνική ποινή δεν είπε τίποτα στον διαιτητή. Καμιά φορά αυτά γίνονται, υπάρχουν ατυχίες. Θέλαμε πάρα πολύ να κερδίσουμε για τον Στέργιο Κουφό. Συγχαρητήρια στα παιδιά, εμείς συνεχίζουμε. Παίξαμε με δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους, την ΑΕΚ και το Περιστέρι. Δεν καταφέραμε να πετύχουμε μια νίκη. Συνεχίζουμε τη δουλειά, σκύβουμε το κεφάλι και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς με το Μεσολόγγι».