Μεσολόγγι – Ιωνικός 79-66: Το εξπρές του Μεσολογγίου παραμένει ασταμάτητο! (videos)

2020-11-07T18:07:24+00:00 2020-11-07T21:05:35+00:00.

07/Nov/20 18:07

agrravanis_mesologgi

Το Μεσολόγγι πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 79-66 κάνοντας το 3/3 στην φετινή Basket League.

Κάνοντας ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 79-66 και παρέμεινε αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας το 3/3.

Οι Νικαιώτες στο πρώτο μισό βρέθηκαν ακόμα και με διψήφιες διαφορές μπροστά, όμως στο δεύτερο έμειναν από δυνάμεις, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να φτάνει εν τέλει στην επικράτηση με +13.

Ισορροπία στο ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολλά τρίποντα την αναμέτρηση, χωρίς όμως καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, όπως δείχνει και το 23-20 του δεκαλέπτου.

Ξέφυγε ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-13, κάνοντας το σκορ 23-33 (16’), ενώ έφτασε και +11 λίγο αργότερα (28-39). Το Μεσολόγγι απάντησε και μείωσε στους 5, όμως το μπάζερ μπίτερ του Χάλοουελ διαμόρφωσε το 36-43 του ημιχρόνου.

Επιστροφή για το Μεσολόγγι

Με τρίποντο του Αγραβάνη οι γηπεδούχοι, αφού έκαναν ένα δικό τους ξέσπασμα, πέρασαν μπροστά με 49-48 (22’), με τον Ιωνικό να έχει θέματα στην επίθεση. Δύο τρίποντα του Πετρόπουλου έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (53-54, 27’), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι απάντηση, κλείνοντας το ημίχρονο στο 59-56.

Άμυνα και εύκολη επικράτηση…

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 59-59, όμως η συνέχεια ανήκε στο σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου. Με όπλο την άμυνα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και εκτόξευσαν την διαφορά στους 12 (73-61, 33’), χωρίς να κοιτάξουν ποτέ ξανά πίσω. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Μεσολογγίτες νικητές με 79-66.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 59-59 στο 31′ το Μεσολόγγι “έπνιξε” τους φιλοξενούμενους, τρέχοντας συνολικά ένα επιμέρους 20-7 και παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντεβόντε Γκριν ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι συγκλονιστικός, έχοντας 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιάννης Αγραβάνης με 20 πόντους και 2 τρίποντα.

Απόν την άλλη για τον Ιωνικό οι Σμιθ και Φιτζπάτρικ είχαν από 16, ενώ 14 πρόσθεσε ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4), Φέργκιουσον 5 (1), Αγραβάνης 20 (2), Αμάρντι 4 (1τρ., 12ριμπ.), Μπράουν 19, Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

Ιωνικός Νικαίας (Κουφός): Σμιθ 16 (2), Πρίτζετ, Φιτζπάτρικ 16 (2), Τολιόπουλος 14 (3), Χουγκάζ 11 (9ριμπ.), Ζέισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.

Καλαμπάκος: “Αν το ματς πήγαινε στο πινγκ πονγκ θα χάναμε”

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Ντίνος Καλαμπάκος είπε: “Είδατε ένα παιχνίδι με δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κουφός έπαιξε με το μυαλό μας και μάλλον μας κέρδισε. Μας έμπλεξε, μας παγίδευσε, έκανε τρικ. Τα ξέραμε αλλά μπερδευτήκαμε αφού δεν έχουμε την εμπειρία.

Στο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πλάνα. Αν το ματς πήγαινε στο πινγκ πονγκ θα χάναμε γιατί ο Ιωνικός ξέρει να το κάνει καλύτερα από μας. Αν έκανε 400 επιθέσεις κάθε ομάδα, θα το έκανε καλύτερα.

Γίναμε πιο σκληροί, αλλάξαμε λίγο και τα παιδιά της Νίκαιας στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκαν στο γήπεδο. Πήραμε τις διεκδικούμενες μπάλες, βάλαμε σουτ και όταν περάσαμε μπροστά δεν ανησυχήσαμε ξανά.

Να μείνουμε προσγειωμένοι, δύσκολο για τα παιδιά της ηλικίας μα, αλλά ευχαριστιούνται το μπάσκετ που παίζουν. Δεν ξέρω αν παίζουν καλά ή κακά, αλλά σίγουρα δίνουν και την ψυχή τους”.

Κουφός: “στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε γενική καθίζηση”

koufos_ionikos

Ο Στέργιος Κουφός από πλευράς Ιωνικού είπε: “Συγχαρητήρια στο Μεσολόγγι, το μπάσκετ που παίζει με εκφράζει. Προσπαθούν να κερδίσουν όσα δικαιούνται. Λυπάμαι, αλλά εμείς δεν έχουμε τέτοια ομάδα και για ανεξήγητους λόγους δεν μπορέσαμε να παρουσιάσουμε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η διαφορά ήταν χαοτική σε εικόνα. Νομίζω πως στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε γενική ‘καθίζηση’ και είναι ανεξήγητη. Είμαστε προβληματισμένοι”.