Παπαθεοδώρου: “Πρέπει να ζούμε με τους 30 του Λάνγκφορντ, αλλά και με τους 10”

2020-11-07T20:40:05+00:00 2020-11-07T20:54:51+00:00.

07/Nov/20 20:40

papatheodorou

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου σχολίασε τη νίκη της ΑΕΚ στο Περιστέρι, ενώ αναφέρθηκε και στην απόδοση του Κιθ Λάνγκφορντ.

H AEK έφυγε νικήτρια από το Περιστέρι με 62-66, μετά από ένα κρεσέντο του Ματ Λοτζέσκι με 4/4 τρίποντα, που έφερε ένα σερί 0-13 στα τελευταία λεπτά.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε την ομάδα του να φτάνει τις 18 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, μετά το ματς της 3ης αγωνιστικής όμως στάθηκε στην γενικότερη αστοχία των παικτών του, αλλά και τον Αμερικανό ηγέτη, Κιθ Λάνγκφορντ.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

”Κάναμε σημαντική νίκη. Το Περιστέρι είναι του δικού μας επιπέδου με καλούς παίκτες. Είχαμε τον έλεγχο του ματς αμυντικά, αλλά δεν κάναμε ένα καλό 3-4λεπτο στη επίθεση, ήμασταν άστοχοι σε ανοιχτά σουτ και βολές. Ακολουθούσαμε στο σκορ, ήταν ευτυχές που ήρθε στο τέλος το σερί με τα μεγάλα σουτ του Λοτζέσκι και τις δημιουργίες του Λάνγκφορντ”.

Για τον Λάνγκφορντ: ”Η ποιότητα του Κιθ είναι δεδομένη, είναι ευτυχία που είναι μαζί μας, αλλά δεν στηριζόμαστε πάνω του αποκλειστικά. Έχουμε παιδιά που μπορούν να κάνουν βγουν μπροστά. Στο τέλος, τα σουτ μπήκαν και νικήσαμε. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε και με τος 30 του Κιθ την Τετάρτη, αλλά και τους 10 το Σάββατο, γιατί οι αντίπαλοι προσαρμόζονται”.

Για την σεζόν: ”Tο πρωτάθλημα είναι περίεργο, η εκτός έδρας νίκη στο Περιστέρι είναι σημαντική, αλλά δεν ξέρουμε στο τέλος αν θα μετράει. Θέλουμε να νικάμε με καλύτερες εμφανίσεις και στο τέλος θα δούμε αν θα μετράει το ίδιο. Δεν κοιτάμε μακριά. Όλος ο κόσμος κοιτάζει την επόμενη ημέρα”.