Περιστέρι – Μεσολόγγι 84-72: Νικηφόρο ξεκίνημα στην (νέα) εποχή Πεδουλάκη (videos)

2020-11-15T17:48:42+00:00 2020-11-15T18:16:48+00:00.

15/Nov/20 17:48

BASKET LEAGUE 2020 - 2021 / ЅщӔőɠ- ̅ӏˏÃɠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Το Περιστέρι, στο πρώτο παιχνίδι του Αγρύρη Πεδουλάκη μετά την επιστροφή του στην ομάδα, πήρε τη νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι με 84-72, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Με το δεξί ξεκίνησε στον πάγκο του Περιστερίου ο Αργύρης Πεδουλάκης, με την ομάδα του να επικρατεί με 84-72 του Μεσολογγίου και να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Ρίγα.

Από την αρχή οι “πρίγκιπες” είχαν τον έλεγχο και παρότι στο τέλος το Μεσολόγγι πάλεψε για την ανατροπή, οι γηπεδούχοι έδειξαν την ποιότητά τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με +12.

Με αυτό το αποτέλεσμα το Περιστέρι ανέβηκε στο 3-1, ενώ αυτή ήταν μόλις η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου (3-1).

Δυναμικό ξεκίνημα για το Περιστέρι

Το Περιστέρι από την αρχή της αναμέτρησης είχε το πάνω χέρι και με όπλο την άμυνά του έφτασε γρήγορα στο +10 με 12-2 (5’), κρατώντας τα ηνία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (22-16).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν στο χέρι τους το παιχνίδι και στη συνέχεια, με τίποτα ουσιαστικά να μην αλλάζει. Το Μεσολόγγι προσπάθησε να μείνει κοντά, όμως ένα τρίποντο του Γκρέι ανέβασε ξανά την διαφορά πάνω από τους 19 (38-26, 17’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-35.

Μείωσε το Μεσολόγγι, άντεξε το Περιστέρι

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 (55-37, 22’), όμως κάπου εκεί το Μεσολόγγι έδειξε να.. ξυπνά. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους 7 με καλάθι του Γκριν (60-53, 28’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 65-57.

Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο απάντηση η μια στην άλλη, με την διαφορά να είναι σταθερά από 6 έως 8 πόντους (76-68, 35’). Παρόλα αυτά, στον εναπομείναντα χρόνο τίποτα δεν άλλαξε, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 84-72.

Δεκάλεπτα: 22-16, 49-35, 65-57, 84-72.

Πού κρίθηκε:

Το περιστέρι στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και δεν επέτρεψε στο Μεσολόγγι να μειώσει πιο κάτω από τους 6, ενώ το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου που έκανε το σκορ 79-70 (39′) ήταν η φάση που έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γιάννης Αθηναίου με 17 πόντους (1/1διπ., 5/5τρ.), 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την άλλη οι 16 πόντοι του Γκριν και οι 15 του Φέργκουσον δεν ήταν αρκετοί.

Αναλυτικά η βαθμολογία μετά το πέρας των αγώνων που διεξήχθησαν για την 4η αγωνιστική: