ΠΑΟΚ – Λαύριο 83-65: Πρώτη νίκη για τον Δικέφαλο στην Basket League

2020-11-18T16:05:42+00:00 2020-11-18T22:09:02+00:00.

18/Nov/20 16:05

BASKET LEAGUE 2020-2021 / Ёϊ - ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την άμυνά του πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στο Λαύριο με 83-65, σπάζοντας το… ρόδι στην φετινή Basket League.

Το δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκαν στον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να φτάνει έτσι με άνεση στη νίκη απέναντι στο Λαύριο (83-65), η οποία ήταν και η πρώτη του στην φετινή Basket League.

Το πρώτο μισό του αγώνα ήταν αμφίρροπο, όμως στο δεύτερο οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτερη, με την διαφορά στο τέλος να… ξεφεύγει και το τέλος του ματς να βρίσκει την ομάδα του Κώστα Μέξα νικήτρια με +18.

Μαργαρίτης με 13, Τσαλμπούρης με 12 και Λοβ επίσης με 12 ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Ντιαλό είχε 14 για το Λαύριο.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις. Έτσι το τέλος της περιόδου βρήκε τον Δικέφαλο μπροστά με 18-24. Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο καισ την δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο 30-36, όμως ένα 11-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 41-36, αλλάζοντας τις ισορροπίες στο ματς. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-40.

Ο ΠΑΟΚ με όπλο του την άμυνα και την ευστοχία του από μακριά πήρε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα, με την τρίτη περίοδο να κλεινει στο 59-53, ενώ η τέταρτη ήταν πλέον μια τυπική διαδικασία, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει το προβάδισμά του, την ώρα που το Λαύριο είχε μείνει από δυνάμεις. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Θεσσαλονικείς νικητές με 83-65.

Δεκάλεπτα: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65.

Πού κρίθηκε:

Το 11-0 του ΠΑΟΚ στην δεύτερη περίοδο τον έβαλε και πάλι μέσα στην αναμέτρηση, ενώ στο τέλος η άμυνα ήταν αυτή που του έδωσε τη νίκη, με τους γηπεδούχους να δέχονται μόλις 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Μαργαρίτης ήρθε από τον πάγκο και έδωσε σημαντικές λύσεις στον ΠΑΟΚ, έχοντας 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Τσαλμπούρη και Λοβ, που είχαν από 12. Για το Λαύριο ο Ντιαλό σταμάτησε στους 14 και ο Ντέιβις στους 13.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10 (3/3 σουτ, 9 ριμπάουντ), Χέρντον, Λοβ 12 (5/9 σουτ, 3 ασίστ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκρίφιν 7 (3 κλεψίματα) (3 ασίστ), Καμπερίδης, Τσαλμπούρης 12 (4/7 σουτ), Μαργαρίτης 13 (5/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Τέρνερ 11 (4 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 5 (4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 7 (2 ριμπάουντ), Σαβατζ 6, Μουράτος 2 (4 ριμπάουντ), Λεβάν 6, Ντιαλό 14 (5/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεγκίκας 2, Ντέιβις 11 (3/6 σουτ, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ερμίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 6 (3/6 σουτ, 2 ασίστ)