Ηρακλής – Περιστέρι 71-75: Ο Γκρέι κρατούσε το… ρόπαλο! (videos)

2020-11-22T18:16:08+00:00 2020-11-22T21:35:34+00:00.

22/Nov/20 18:16

peristeri_iraklis

Το Περιστέρι είδε τον Στίβεν Γκρέι να είναι ασταμάτητος στη παράταση και έφυγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο, μετά το τελικό 71-75 επί του Ηρακλή.

Μετά από ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, που κρίθηκε στη παράταση, το Περιστέρι νίκησε τον Ηρακλή με 71-75 στη Θεσσαλονίκη, για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Πλέον, η ομάδα του Πεδουλάκη βρίσκεται στο 4-1, ενώ αυτή του Ζιάγκου ”έπεσε” στο 3-2, για την πρώτη εντός έδρας ήττα της φέτος.

Με διαδοχικές… τρίποντες ροπαλιές στην παράταση ο χαρισματικός Στίβεν Γκρέι ξεκλείδωσε την άμυνα του Ηρακλή στο κλειστό ντέρμπι του “Ιβανωφείου” για να φτάσει τους 26 πόντους, την ώρα που μέτρησε 6/11, όταν όλο το Περιστέρι είχε 8/37. ”Πληγή” για τον Ηρακλή οι βολές (15/26), με τον ”Γηραιό” να χάνει 3 κρίσιμες βολές στα τελευταία λεπτά.

Για την 5η αγωνιστική, ο Ηρακλής φιλοξενείται από το Μεσολόγγι (5/12, 17:00), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται το Λαύριο (5/12, 19:30).

Η εξέλιξη: Ο Ηρακλής ”πάτησε” πιο εύκολα στην εκκίνηση του ματς, προηγούμενος με 15-6 και τον Καββαδά να κάνει την διαφορά. Το Περιστέρι παρόλα αυτά βρήκε τις λύσεις και μπόρεσε να μειώσει το σκορ πριν τελειώσει η περίοδος με επιμέρους 3-9, για το 18-15.

Οι γηπεδούχοι ”κόλλησαν” στην επίθεση και έτσι οι φιλοξενούμενοι με τους Πέτεγουεϊ και Γκρέι ανέβασαν στροφές, κυρίως από μακριά (25-24), με την είσοδο των Καββαδά-Τσαϊρέλη να μην είναι αρκετή για το 27-29 στο 18′. O Αθηναίου σκόραρε 4 πόντους, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει στη λήξη για το 33-33 του ημιχρόνου.

Γκρέι, Γκρέι, Γκρέι

iraklis_peristeri

Το ματς είχε τον ίδιο αργό ρυθμό, την ώρα που τα πολλά φάουλ δεν άφησαν τις δύο ομάδες να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση. Απόρροια αυτού το χαμηλό σκορ, με τον Χάνλαν να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων για τον Ηρακλή, με το Περιστέρι να μένει στο -6 (53-47), παρά τα φάουλ των Καββαδά και Μπρόουλιν.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν σταθερά το προβάδισμα -έστω και μικρό- όντας στο +4 (56-52) στο 35′ με σκορ από τον Σαγκς, πριν έρθει ο Γκρέι για το 58-57 και το 60-60 στο 39′. Το Περιστέρι έχασε συνεχόμενες επιθέσεις για το προσπέρασμα, όπως έκανε και ο Αθηναίου για την παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Περιστεριώτες ήταν και πάλι ελαφρώς καλύτεροι για το 62-66 στο 42′, με τον Χάνλαν να μειώνει σε 64-66, όμως το ριμπάουντ βοήθησε το Περιστέρι για το 65-68 στο 44′, πριν έρθει το τρίποντο του Γκρέι για το 65-71 στο -55”! Ο Βεργίνης έκανε το 67-71, όμως ο Γκρέι τελείωσε το ματς με 67-74, με τη νίκη να έρχεται με σκορ 71-75.

Πού κρίθηκε: Ο Ηρακλής έχασε 3 βολές στο 62-66, αλλά και πολλά ριμπάουντ στην παράταση, με τον Γκρέι να ”μιλάει” με τρίποντο για το 65-71 στο -55”, για μία φάση που διαμαρτύρεται ο Ηρακλής διαμαρτύρεται, μιας και φαίνεται ο Αθηναίου να μην έχει περάσει το κέντρο πριν τα 8”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρέι ήταν φοβερός και clutch με 25 πόντους, με τον ΜακΛιν να μετράει 10, τους Αθηναίου-Πέτεγουεϊ 9, ενώ 9 με 15 ριμπάουντ είχε ο Τζόουνς.

Ο Χάνλαν ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 17 πόντους-4 ασίστ, ενώ 11 πόντους-5 ριμπάουντ είχε και ο Σαγκς, 11-6 ο Τσαϊρέλης και 7-10 ο Καββαδάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60, 71-75

Τα στατιστικά:

Βαγγέλης Ζιάγκος: ”Κανένα σχόλιο για την διαιτησία”

ziagkos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή:

«Με όλο το σεβασμό δεν θα κάνω κανένα σχόλιο για τη διαιτησία. Χάσαμε δύο εξ επαφής λει απ από κάτω, κάποιες άστοχες βολές. Μια έλλειψη επικοινωνίας στην άμυνα και ο Γκρέι βρέθηκε μόνος του σούταρε και το έβαλε. Είχαμε πει από την αρχή ότι είναι μια σεζόν μη κανονική. Θα δούμε πολλές διακυμάνσεις. Περιθώρια βελτίωσης έχουμε όλοι. Τα παιδιά έχουν δείξει τρομερό επαγγελματισμό και αφοσίωση. ‘Όταν δουλεύεις κάθε μέρα σκληρά, αυτό αργά ή γρήγορα φαίνεται».

Αργύρης Πεδουλάκης: ”Κερδίσαμε με τα τρίποντα του Γκρέι”

pedoulakis

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

«Κερδίσαμε χάρις στα τρίποντα του Γκρέι, ο Ηρακλής είναι μια πολύ καλή ομάδα με Έλληνες και ξένους σκόρερ. Θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα. Ο Καράμπελας μας βοήθησε για λίγα λεπτά, πήρε όλο το βάρος της οργάνωσης ο Αθηναίου. Πήγαμε το παιχνίδι στην παράταση και καταφέραμε να πάρουμε μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια, έγινε ένα καλό παιχνίδι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε πράγματα να βελτιώσουμε και να δουλέψουμε».