Παναθηναϊκός – Κολοσσός 90-67: Με ηγέτη τον Νέντοβιτς “ξέσπασε” στους Ροδίτες! (videos)

2020-11-22T20:19:19+00:00 2020-11-22T20:41:28+00:00.

22/Nov/20 20:19

Μετά τις δύο σερί ήττες επί ισπανικού εδάφους ο Παναθηναϊκός κέρδισε για το πρωτάθλημα εύκολα με 90-67 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε αήττητος.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα αντέδρασε μετά την εικόνα που παρουσίασε κόντρα σε Μπασκόνια & Βαλένθια και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 3/3 στην Basket League κερδίζοντας στο ΟΑΚΑ πολύ άνετα με 90-67 τον Κολοσσό Ρόδου και πλέον ετοιμάζεται για την “μάχη” με την Μπάγερν Μονάχου (27/11).

Πλέον ο Παναθηναϊκός παραμένει αήττητος με ρεκόρ 3-0, ενώ αντίθετα ο Κολοσσός βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις με 4 ήττες και μόλις 1 νίκη.

Το ματς

Με Νέντοβιτς “αγκαλιά” με την νίκη από νωρίς οι πράσινοι

Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός παρά τις μόλις 2 ασίστ χάρη στην άμυνα του προηγήθηκε από νωρίς με 17-4 (στο 7′) και τον Κολοσσό να έχει 3 λάθη και 2/10 σουτ, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 23-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους (38-22 στο 16′). Με τον Νέντοβιτς να είναι “καυτός” με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα η διαφορά έφτασε και στο +19 (41-22 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-30.

Άνετο προβάδισμα μέχρι τέλους για Παναθηναϊκό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει ταχύτητα και τον Κολοσσό να παραμένει ανταγωνιστικός αλλά πίσω στο σκορ με 54-41 (στο 24′). Oι Ροδίτες παίζοντας εξαιρετική άμυνα και χαμηλώνοντας τον ρυθμό μείωσαν σε 56-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την διαφορά να ανεβαίνει πάλι στους 15 (65-50).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και το “τριφύλλι” με επιμέρους σκορ 11-5 ανέβασε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +21 (76-55 στο 36′) και στο φινάλε πανηγύρισε το 3/3 με 90-67!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός όντας ήδη μπροστά με 23-12 έκανε επιμέρους σκορ 18-10 και ανέβασε την διαφορά στους 19 (41-22) “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν και πάλι πολύ καλός με 19 πόντους (6/10 σουτ) και 3 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπέντιλ με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ. Επίσης ο Καλαϊτζάκης είχε 7 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67.