Άρης – Προμηθέας 94-83: Αυτοκρατορική νίκη με επίθεση – φωτιά! (videos)

2020-12-05T18:05:49+00:00 2020-12-05T19:07:52+00:00.

05/Dec/20 18:05

aris_promitheas

Ο Άρης ήταν ψυχραιμότερος στο κρίσιμο σημείο και με 94-83 πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στον Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης βρέθηκε ακόμα και στο +14, έχασε το προβάδισμα στη τέταρτη περίοδο, αλλά με την επίθεσή του να βγάζει ”φωτιές”, νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με σκορ 94-83, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 76-76, κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι ”τελείωσαν” το ματς με επιμέρους 12-2, για την 2η νίκη σε 3 ματς, την ώρα που οι Πατρινοί βρίσκονται στο 1-1.

Για την 7η αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ (13/12, 16:00), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται τον Κολοσσό (13/12, 17:00).

Η εξέλιξη: Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο +10 (21-11), με τους ΝτεΚόζι και Μιλόσεβιτς να είναι μπροστάρηδες για το 29-17, σε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με πολύ καλύτερη απόδοση σε άμυνα και επίθεση και είδαν το σκορ να ροκανίζεται συνεχώς. Μάλιστα, πήραν το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ματς με 39-40, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 46-42.

Το σκηνικό άλλαξε και πάλι στη τρίτη περίοδο, αφού πρώτα όμως ο Άρης έφτασε μέχρι το +9 (62-53) στο 27′, για να πάρει το όπλο του ο Μίλερ και να φτάσει μέχρι το 69-67 στο -20” του δεκαλέπτου, πριν έρθει το 72-68 στην συμπλήρωση των 30′.

To παιχνίδι είχε γίνει και… επίσημα ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα -έστω και μικρό- με τους Πατρινούς όμως να ισοφαρίζουν σε 76-76 στο 36′, με τον Άρη να κάνει το 81-76 με 5-0 σερί, ενώ ακολούθησε το 88-78 στο 39′, με τον Άρη να ”καθαρίζει” το ματς για το τελικό 94-83.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 76-76, ακολούθησε ένα 12-2 (88-78) για το ουσιαστικό τέλος στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΝτεΚόζι ήταν όλα τα λεφτά με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 13-10 είχε ο Κουζέλογλου και 15-12 ο Μιλόσεβιτς. Για τον Προμηθέα, προσπάθησε ο Μίλερ με 18 και ο Αγραβάνης με 15 και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83

Τα στατιστικά:

Σάββας Καμπερίδης: ”Ήταν θέμα διάθεσης”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Όλο το credit ανήκει σ’ αυτούς». Ο τεχνικός του Άρη αναφέρθηκε αρχικά στις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική κοινωνία. «Δεν μπορώ να ξεκινήσω με μπάσκετ. Δυστυχώς χάσαμε έναν ακόμη άνθρωπό μας, τον Κώστα Δαμιανίδη. Στη χώρα, υπάρχουν πολλά σπίτια που πενθούν κι ελπίζω ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες και στους συνεργάτες μου. Είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση για να κερδίσουμε μια τόσο ποιοτική ομάδα όπως είναι ο Προμηθέας. Όπως συμβαίνει και σε μας, δεν έχει βρει αγωνιστικό ρυθμό. Ήμασταν πολύ ψυχωμένοι, ήταν θέμα διάθεσης κι αυτό φαίνεται από την κυριαρχία μας στα ριμπάουντ. Κρατάμε τη διάθεση, το γεγονός ότι ο ένας συμπαραστάθηκε στον άλλον, αλλά πρέπει να διορθώσουμε τα εύκολα λάθη που κάνουμε γιατί έτσι αδικούμε τους εαυτούς μας. Έτσι θα παρουσιάσουμε ακόμη καλύτερη εικόνα και θα πάρουμε αποτελέσματα.

Είχαμε δύο στοιχεία στο παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στο ένας εναντίον ενός και στο transition. Αυτά μας βοήθησαν στο να ανεβάσουμε το σκορ, να βρούμε ρυθμό και μέσα από το ριμπάουντ πήραμε αρκετές κατοχές».

Μάκης Γιατράς: ”Άξιζε τη νίκη ο Άρης”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Συγχαρητήρια στον Άρη για τη δίκαιη νίκη. Να ευχηθώ υγεία σε όλο τον κόσμο και κυρίως εδώ στη Βόρεια Ελλάδα. Να ξεπεραστεί όλο αυτό γρήγορα, να μπούμε σε μια κανονικότητα και να ζήσουμε και πάλι τη ζωή μας γιατί αυτή τη στιγμή τα προβλήματα είναι σοβαρά».