Ιωνικός – Παναθηναϊκός 53-79: Άνετο “διπλό” με σούπερ Νέντοβιτς – Αγωνία για Όγκαστ (videos)

2020-12-06T17:46:38+00:00 2020-12-07T15:41:56+00:00.

06/Dec/20 17:46

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό, με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να περνάει άνετα από το κλειστό του Πλάτωνα με 79-53.

Εύκολη δουλειά είχε απέναντι στον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός, με τους πράσινους να επικρατούν εκτός έδρας με 79-53 και να ανεβαίνει στο 4-0. Από την άλλη οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 1-5.

Μόνο για 13′ μπόρεσε να κοντράρει η ομάδα του Ιωνικού τον Παναθηναϊκό, καθώς από το 23-25 και μετά, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γερά το πόδι στο γκάζι, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και με τον Νέντοβιτς να κάνει σπουδαία πράγματα, έφτασαν έτσι στη νίκη με +26.

Ο Νέντοβιτς ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, δίνοντας συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις, όμως το μυαλό των ανθρώπων του Παναθηναϊκού είναι στον Ζακ Όγκαστ, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Καλό ξεκίνημα ο Ιωνικός, ακόμα καλύτερη συνέχεια για τον Παναθηναϊκό

Ο Ιωνικός ξεκίνησε εξαιρετικά και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία (2’). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με δικό του σερί 0-14 πήρε εκ νέου τον έλεγχο (7-17, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-21.

Αντίδραση από τους γηπεδούχους, “γκάζι” από τους φιλοξενούμενους

Οι γηπεδούχοι για ακόμα μια φορά μπήκαν δυνατά και μείωσαν στο καλάθι (23-25, 13’), κάτι που αφύπνισε τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, ενώ επιθετικά βρήκαν σουτ, ανεβάζοντας το προβάδισμά τους και κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο 28-40.

Η διαφορά στον… Θεό και το ματς ΤΕΛΟΣ από το ημίχρονο

Ένα δίποντο του Κασελάκη ανέβασε την διαφορά στους 17 (30-47, 25’), με τους φιλοξενούμενους να έχουν πλέον το ματς στα χέρια τους. Ένα τρίποντο του Μακ έστειλε την ομάδα του στο +19 (39-58, 29’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-60.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία, με τα πάντα να έχουν πλέον πάρει τον δρόμο τους. Το μοναδικό ερωτηματικό ήταν η τελική διαφορά, με τους πράσινους να επικρατούν τελικά με 53-79.

Πού κρίθηκε:

Ο Παναθηναϊκός είχε 20 ασίστ για μόλις 11 λάθη, ενώ από την άλλη ο Ιωνικός είχε 8 για 14, ενώ στη ροή του αγώνα, η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν κομβική, δεχόμενη μόλις 25 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Νέντοβιτς με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, έχοντας 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές και 4 ασίστ, ενώ 12 πόντους με 6/7 δίποντα πρόσθεσε ο Μήτογλου.

Για τον Ιωνικό, ο οποίος για ακόμα ένα ματς δεν είχε τον πρώτο του σκόρερ, Βασίλη Τολιόπουλο, ο Σμιθ είχε 15 πόντους και ο Χάλοουελ 12.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79.

Ιωνικός (Αγγέλου): Σμιθ 15 (1), Πρίτζετ, Χάμοντς 5 (1), Χόλογουελ 12 (1), Τουντζιαράκης, Πετρόπουλος, Βλάχος, Φιτσπάτρικ 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν (7 ριμπάουντ), Χουγκάζ 10.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Κασελάκης 4, Νέντοβιτς 18 (2), Γουάιτ 4, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 2, Βουγιούκας 1, Καλαϊτζάκης 6, Φόστερ 5 (1), Μήτογλου 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπεντίλ 6.