Λάρισα – Ιωνικός 76-97: Φοβερή εμφάνιση, μεγάλο “διπλό” (videos)

2020-12-12T17:54:34+00:00 2020-12-12T20:28:29+00:00.

12/Dec/20 17:54

mavrokefalidis

Ο Ιωνικός ”πέρασε” εύκολα από την Λάρισα με 76-97, φτάνοντας στην δεύτερη νίκη του στην Basket League.

Κανένα πρόβλημα για τον Ιωνικό στην Λάρισα!

Οι Νικαιώτες πήραν την νίκη με σκορ 76-97, για την 7η αγωνιστική της Basket League, μετά από ένα κρεσέντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν από το -1 βρέθηκαν στο +16 με επιμέρους 3-20!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν 2-5 με όλες τις νίκες τους να είναι εκτός έδρας, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 1-4.

Για την 8η αγωνιστική, η Λάρισα παίζει στο Περιστέρι (19/12, 17:00), ενώ ο Ιωνικός φιλοξενεί τον Προμηθέα (19/12, 17:00).

H εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το ματς, γρήγορα όμως ο Ιωνικός πήρε κεφάλι στο σκορ, χωρίς να τον αφήνει να ξεφύγει η Λάρισα. Μπόρεσε να φτάσει μέχρι το +4 (17-21), πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-24.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Χάλογουελ και Σμιθ σε μεγάλη ημέρα και με συνολικό επιμέρους 19-31, εξαφανίστηκαν με 41-55 στην ανάπαυλα και αφού πρώτο οι γηπεδούχοι έκαναν το 36-35, το οποίο μετατράπηκε σε 39-55 με μπροστάρη τον Χάλογουελ!

Ο Σμιθ πάλεψε, όπως και ο Μπραουν, όμως οι ατομικές του προσπάθειες δεν ήταν αρκετές για την Λάρισα, που είδε τον Ιωνικό να μην χάνει το μεγάλο προβάδισμα με εκφραστή στον Χουγκάζ, αντιθέτως το αύξησε κατά 3 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (17-20), με το 58-75 να δείχνει πως το ματς έχει ουσιαστικά τελειώσει.

Οι Νικαιώτες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Θεσσαλούς, καθώς μπήκαν το ίδιο δυνατά, για να πάνε ακόμα και στο +22 (60-82 στο 33′). Το μόνο που ουσιαστικά απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με  το εντυπωσιακό 76-97!

Πού κρίθηκε: Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για τον Ιωνικό, καθώς από το +2 βρέθηκε στο +14, την ώρα που η Λάρισα είδε το 36-35 να γίνεται σε εκείνο το διάστημα 39-55!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάλογουελ με 18 πόντους-5 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός όπως και ο Σμιθ με 19, ενώ 12 είχε ο Έλμορ, 13 ο Χουγκάζ και 11 ο Μαυροκεφαλίδης. Για την Λάρισα, προσπάθησε με 22 ο Σμιθ και με 13 ο Ουεμπ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97

Τα στατιστικά:

Λίνος Γαβριήλ: ”Μείναμε στην Θεσσαλονίκη”

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής της Λάρισας:

«Θα ήθελα να συγχαρώ τον Ιωνικό για τη νίκη που πέτυχε. Εμείς ξεκάθαρα παραμείναμε στην Θεσσαλονίκη… Δυστυχώς, και η ψυχή και το σώμα βρίσκονται εκεί. Είχαμε δύο ημέρες να προετοιμαστούμε, αλλά έπαιξαν ρόλο πολλά πράγματα, προκειμένου να εμφανιστούμε πνευματικά αδύνατοι και κακοί στην ατομική άμυνα.

Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλός μας είχε μια εβδομάδα να προετοιμαστεί, δεδομένου ότι δεν έπαιξε μια εβδομάδα. Προερχόμαστε από δύο εκτός έδρας παιχνίδια (Κολοσσός, ΠΑΟΚ), ενώ γυρίσαμε από το τελευταίο ματς στις 3 το πρωί.

Ξέραμε εκ των προτέρων ότι πρέπει να παρουσιαστούμε επιθετικοί εναντίον μιας φρέσκιας ομάδας, έχοντας και μια σημαντική προσθήκη. Δυστυχώς, όμως, δεν το προσεγγίσαμε με τον τρόπο αυτό. Ήμασταν κακοί στην προσωπική άμυνα.

Δεν σταματάμε εδώ και θα διορθώσουμε τα λάθη μας. Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ξέρουμε, άλλωστε, ότι υπάρχει και μια ιδιομορφία στο πρωτάθλημα λόγω κορωνοϊού. Αντιμετωπίσαμε δυσκολία να προπονηθούμε το πρόσφατο χρονικό διάστημα και ως εκ τούτου επήλθε η κόπωση. Θα δούμε το βίντεο, ώστε να αναλύσουμε κάθε φάση».

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Προσπαθούμε για τους στόχους μας”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού:

«Σίγουρα, είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα. Μαζί με τη διοίκηση έχουμε θέσει κάποιους στόχους και προσπαθούμε όλοι μαζί να τους φέρουμε σε πέρας. Είναι νωρίς ακόμα, χρειαζόμαστε άλλες 3-4 εβδομάδες ώστε η ταυτότητα της ομάδας να είναι πιο χαρακτηριστική.

Ζούμε σε μια περίεργη εποχή, βλέπουμε συχνά ομάδες να κερδίζουν με 20 πόντους ένα ματς και να χάνουν 20 το επόμενο. Ξέραμε ότι η Λάρισα είχε 35 μέρες χωρίς ματς και μετά είχε συνεχόμενα παιχνίδια και ταξίδια. Πιστεύω ότι η σημερινή διαφορά δεν ανταποκρίνεται στη δύναμη των δύο ομάδων».