Ηρακλής – ΑΕΚ 72-79: Άλωσε και το “Ιβανώφειο” για το 6/6 η ασταμάτητη Ένωση (videos)

2020-12-12T17:56:12+00:00 2020-12-12T21:25:41+00:00.

12/Dec/20 17:56

BASKET LEAGUE / ǑJˇӠ- Eʠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα του Ηρακλή με 79-72 και έκανε το 6-0 στην φετινή Basket League, παραμένοντας αήττηττη.

Χωρίς να δυσκολευτεί, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του Ηρακλή, επικρατώντας του “Γηραιού” στη Θεσσαλονίκη με 79-72.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Ένωση είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, με την διαφορά εμπειρίας και ποιότητας στα δύο ρόστερ να αποτυπώνεται στην εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ ανέβηκε στο 6-0, ενώ ο Ηρακλής υποχώρησε στο 4-3.

Παράλληλα η Ένωση διευρύνει το σερί της χωρίς ήττα στην Basket League, μετρώντας 21 νίκες στη σειρά, με τελευταία της να είναι το 2019 από το Ρέθυμνο εκτός έδρας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να περνάει μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου 14-11. Παρόλα αυτά, η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ.

Η Ένωση πάτησε γκάζι και δεν επέτρεψε στον Ηρακλή να αντιδράσει, παίρνοντας πλέον εκείνη τα ηνία της αναμέτρησης και το προβάδισμα. Το συνολικά σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 27-16 και έτσι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με διαφορά έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και ανέβασαν την διαφορά, δείχνοντας την ποιότητα τους απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ένωση στο +12 (56-44), ενώ λίγο μετά έφτασε στο +16 (64-48, 35′), με τα πάντα να έχουν τελειώσει. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 72-79.

Δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Καρδάρης

Πού κρίθηκε: Ο Ηρακλής είχε 19 λάθη, την ώρα που η ΑΕΚ είχε 13, με την Ένωση να κλέβει 9 φορές τη μπάλα από τους αντιπάλους της.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ματσιούλης είχε 18 πόντους για την Ένωση, ενώ 16 πρόσθεσε ο Λάνγκφορντ και 14 ο Χρυσικόπουλος.

Από την άλλη οι 21 πόντοι του Καββαδά δεν ήταν αρκετοί.

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 21 (7ρ.), Μπόουλιν 14 (5ασ.), Μουρ 2, Χάνλαν 15 (3), Σαγκς 8, Τσαϊρέλης 7, Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (1), Γιάνκοβιτς 2 (7ρ.), Χρυσικόπουλος 14 (2), Γκίκας 7, Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (3), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7, Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ

Παπαθεοδώρου: “Η βάση μας ήταν η άμυνα”

papatheodorou

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μίλησε για τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ηρακλή και στάθηκε στην άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του στο παρκέ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ:

“Πήραμε μια ακόμα σημαντική νίκη εκτός έδρας επί ενός αντιπάλου που σεβόμαστε πάρα πολύ. Έχει δημιουργήσει ένα πολύ καλό ρόστερ και ένα κράμα έμπειρων ξένων και Ελλήνων παικτών με ποιότητα και καλή λειτουργία.

Μετά το δέκατο λεπτό ελέγξαμε απόλυτα το παιχνίδι μέσα από την άμυνά μας δεν αφήσαμε τον Ηρακλή να εκτελέσει με τον τρόπο που θέλει και αφού περιορίσαμε τα λάθη μας μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκαμε ρυθμό και στην επίθεση και ελέγξαμε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η βάση ήταν η άμυνά μας, η πολύ καλή μας άμυνα για 35 λεπτά, με εξαίρεση το τελευταίο 5λεπτο που ο Ηρακλής άλλαξε το σχήμα του πήγε σε πιο γρήγορες επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά και δεχτήκαμε κάποιους πόντους που δεν μας στοίχισαν.

Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για την εμφάνισή τους και τον τρόπο που λειτουργούν μέχρι τώρα. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας όπως και σήμερα.

Συγχαρητήρια στον Ηρακλή, που έχει ένα πολύ καλό ρόστερ και έναν πολύ καλό προπονητή έχουν όλα τα στοιχεία για να κάνουν μια καλή πορεία στο ελληνικό πρωτάθλημα βήμα βήμα και να είναι και πάλι ο Ηρακλής ένα μέγεθος στην ελληνική Α1”.