Λαύριο – Μεσολόγγι 87-70: Άνετη επικράτηση και τρίτη σερί νίκη για το Λαύριο! (videos)

2020-12-12T20:56:23+00:00 2020-12-12T22:03:39+00:00.

12/Dec/20 20:56

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ˁՑɏ - ̅ӏˏÃɠ(֙ԏÑVɁ: ȁMSǓ ć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Το Λαύριο ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα με το Μεσολόγγι, επικρατώντας με 87-70 και φτάνοντας τις 3 σερί νίκες στην Basket League.

Στις τρείς νίκες έφτασε το Λαύριο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι με 87-70, με το +17 να μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο και στην μετέπειτα μάχη της παραμονής.

Με αυτό το αποτέλεσμα το Λαύριο ανέβηκε στο 3-3, ενώ το Μεσολόγγι στο 3-4.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να ξεφεύγει για λίγο με 20-14 (7′), αλλά το Μεσολόγγι να απαντά με ένα δικό του σερί 0-8, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 20-22.

Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (32-33, 16′) με το Λαύριο κάπου εκεί να πατάει γερά το πόδι στο γκάζι και να παίρνει τα ηνία. Μάλιστα με συνολικό επιμέρους σκορ 15-5, έκλεισε το ημίχρονο στο 47-38.

Το Λαύριο συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά και είχε τα ηνία, φτάνοντας στο +12 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-50). Ίδια εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με το Λαύριο να έχει τον απόλυτο έλεγχο και το Μεσολόγγι να μην μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 87-70.

Πού κρίθηκε:

Το 15-5 με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο το Λαύριο έθεσε και τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων.

Παίκτης κλειδί:

Οι Ντέιβις και Έβανς με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Γκριν και Σαχπατζίδης με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Για το Μεσολόγγι δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αγραβάνης, ο οποίος είχε μια διαφωνία με την ομάδα και το μέλλον του είναι αμφίβολο, ενώ και ο Μάθις έμεινε εκτός, καθώς αποτελεί παρελθόν από τον σύλλογο.

Δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70