Παναθηναϊκός – Περιστέρι 76-57: Με την άμυνα οδηγό! (videos)

2020-12-13T20:44:05+00:00 2020-12-13T21:25:41+00:00.

13/Dec/20 20:44

Ο Παναθηναϊκός αν και για μεγάλο διάστημα ζορίστηκα από το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ κέρδισε με 76-57 και έκανε το 5/5 στο πρωτάθλημα δείχνοντας έτοιμος για την εξαιρετικά απαιτητική “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήθελε να δώσει απαντήσεις μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ και παρότι τα βρήκε… σκούρα από τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε μέσα από την άμυνα της να κάνει το 5/5 στην Basket League με 76-57 και να παραμείνει αήττητη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 5-0 στο ελληνικό πρωτάθλημα και παραμένει μαζί με την ΑΕΚ αήττητος και θα υποδεχθεί στην “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα Ρεάλ (15/12) και Άλμπα (17/12), ενώ το Περιστέρι υπέστη την τρίτη του σερί ήττα και έχει ρεκόρ 4-3.

Το ματς

“Ζόρικο” πράσινο προβάδισμα στο πρώτο μέρος

Ιδιαίτερα αργός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού κάτι που βοήθησε το Περιστέρι να μείνει κοντά στο σκορ (10-9 στο 7′), ενώ προηγήθηκε κιόλας με 13-10 (στο 9′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 14-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες ήταν σαφώς καλύτερες και πιο γρήγορες στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 25-23 (στο 14′) χάρη στους ΝέντοβιτςΜπέντιλ (5 και 7 πόντους). Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα με τους ΜήτογλουΚασελάκη να ξεχωρίζουν έκαναν σερί 10-0 και πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (34-23 στο 16′), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-31.

“Καθάρισε” στο τέλος ο Παναθηναϊκός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κρατάει ένα σημαντικό προβάδισμα (44-37 στο 24′), αλλά το Περιστέρι παρέμενε ανταγωνιστικό και δεν άφηνε την διαφορά να ξεφύγει. Τα λάθη και η αστοχία των ομάδων κρατούσαν το σκορ αρκετά χαμηλά (48-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το “τριφύλλι’ 56-42 μετά από buzzer beater τρίποντο του Φόστερ

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι πράσινοι μπήκαν με στόχο να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και παρά τα καλάθια του Γκρεί διατήρησαν ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 61-47 (στο 34′). 3‘ λεπτά πριν το τέλος ο Παπαπέτρου με 4 σερί πόντους ανέβασε την διαφορά στο +19 (67-50) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για το Περιστέρι με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη στο φινάλε με 76-57.

Που κρίθηκε: Στο 28′ το Περιστέρι ήταν κοντά στο σκορ όντας πάντως πίσω με 48-41, αλλά ένα επιμέρους σκορ 8-1 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έστειλε την διαφορά στο +14 (56-42) και εκεί τελείωσαν όλα! Επίσης καθοριστική ήταν και η πράσινη άμυνα καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/51 σουτ (39%), 13 ασίστ και 16 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν καλός όσο αγωνίστηκε με 11 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ επίσης την διαφορά για τον Παναθηναϊκό έκαναν ο Μπέντιλ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαπέτρου και 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μήτογλου με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57.