Προμηθέας – Κολοσσός 69-67: Θρίλερ με νικητές του Πατρινούς (videos)

2020-12-13T20:02:05+00:00 2020-12-13T22:25:23+00:00.

13/Dec/20 20:02

BASKET LEAGUE 2020-2021 / БόLjŁӠЁԑS - ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε απέναντι στον Κολοσσό, όμως όντας εύστοχος στις βολές στο τέλος, πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 69-67.

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Φαγιέ, Γιαννόπουλο και Τζέιμς, στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη κόντρα στον Κολοσσό με 69-67, μετά από ένα τρομερό θρίλερ στο τέλος!

Η αρχή έδειχνε πως το ματς θα είναι εύκολη υπόθεση για τον Προμηθέα, όμως μετά το 19-6 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και πήρε το προβάδισμα, με το ματς εν τέλει να γίνεται “ντέρμπι”! Παρόλα αυτά στο τέλος ο Δημήτρης Αγραβάνης με 5 πολύ κρίσιμες βολές έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του, η οποία έτσι έφτασε και στην τελική επικράτηση.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας κράτησε αλώβητη την έδρα του, ανεβαίνοντας στο 2-1, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός, του οποίου το ταξίδι ήταν δύσκολο, λόγω των καιρικών συνθηκών που ανάγκασαν την αποστολή να φτάσει με την… ψυχή στο στόμα στην Πάτρα, υποχώρησε στο 2-5.

ΜΑΓΙΚΟ ξεκίνημα για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας με όπλο την άμυνα και τα τρίποντα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μετά το αρχικό 0-2, έτρεψε ένα σερί 13-0, παίρνοντας τα ηνία με 13-2 (5’). Η εικόνα δεν άλλαξε και στην υπόλοιπη περίοδο, με το σκορ στο 10’ να είναι 19-6.

Επέστρεψε ο Κολοσσός

Αντίθετα με το πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο ανήκε ολοκληρωτικά στον Κολοσσό! Με όπλο τα τρίποντα, οι Ροδίτες ροκάνισαν την διαφορά (30-29, 15’), ενώ πέρασε και μπροστά, με 30-34 (16’). Κάπου εκεί οι Πατρινοί… ξύπνησαν και μπήκαν εκ νέου στην διεκδίκηση του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 35-36.

Θρίλερ το ματς

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (41-38, 22’), όμως ένα 0-10 του Κολοσσού ήταν αρκετό για να τον στείλει για πρώτη φορά στο +7 (41-48, 25’). Ο Προμηθέας απάντησε με ένα δικό του 8-0 (49-48, 28’), με τις δύο ομάδες να κάνουν και πάλι το παιχνίδι θρίλερ, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (53-54).

Αγραβάνης και… τέζα ο Κόλοσσός

Όπως και στο τρίτο, έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμπορευόντουσαν στο σκορ, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει (62-62, 35’). Μια βολή του Καντέρ έκανε το σκορ 64-65 και στο τελευταίο λεπτό τα πάντα ήταν ανοικτά. Μια πολύ κακή επίθεση από πλευράς Κολοσσού τελείωσε με κλέψιμο του Αγραβάνη και αντιαθλητικό φάουλ του Ζάρα (39:44), με τον αρχηγό του Προμηθέα να ευστοχεί σε δύο βολές αρχικά και σε ακόμα δύο στη συνέχεια, κάνοντας το σκορ 68-65 στα 15” για το τέλος. Ο Ξανθόπουλος κέρδισε δύο βολές στα 3”, ευστόχησε επίτηδες στην πρώτη και… καταλάθος στην δεύτερη, κάνοντας το σκορ 68-67. Στην συνέχεια ο Αγραβάνης ευστόχησε σε μια βολή και το τέλος του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα νικητή με τελικό σκορ 69-67.

Πού κρίθηκε:

Το αντιαθλητικό του Ζάρα σε συνδιασμό με τις βολές του Αγραβάνη στο τέλος ήταν οι κομβικοί παράγοντες που έκριναν τα πάντα στην αναμέτρηση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 17 πόντους για τον Προμηθέα, ενώ οι 5/6 βολές του στο τέλος έκριναν την αναμέτρηση υπέρ της ομάδας του. Σημαντικοί επίσης και οι Αγκμπελέσε (18π) και Μάντζαρης (15π., 8ρ., 5ασ.).

Από την άλλη οι 14 πόντοι του Ζάρα και οι 12 του Ξανθόπουλου δεν ήταν αρκετοί.

Διαιτητές: Μπήτης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας

Δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 18, Αγραβάνης 17 (3τρ., 8ρ.), Γκάρετ 7 (3/8 σουτ), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 15 (4τρ., 8ρ., 5ασ., 6λ.), Λούντζης 5 (1), Μίλερ 4, Ραντίτσεβιτς, Μαντζούκας 3 (1).

Κολοσσός (Καντζούρης): Χάνας 3, Άρτις 10 (8ρ.), Άντριτς 10 (2), Τούμπα 5, Γκόινς 5, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 12 (2), Καντέρ 8 (10ρ.), Μπιλλής, Ζάρας 14 (2).

Γιατράς: “Άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά”

Ο Μάκης Γιατράς αναφέρθηκε στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Προμηθέας Πατρών, το ενδεχόμενο αλλαγής του Ντελρόι Τζέιμς και τον Γιάννη Αγραβάνη.

Στην αρχική τοποθέτησή του στην κάμερα της ΕΡΤ ανέφερε: “Πραγματικά ήταν μια δύσκολη νίκη, λείπαμε οκτώ μέρες είχαμε πάρα πολλά προβλήματα όμως αυτή τη στιγμή, άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά. Συνεχίζουμε κι εύχομαι να μπούμε γρήγορα στην κανονικότητα” ε

Για το ενδεχόμενο αντικατάστασης του Ντελρόι Τζέιμς είπε: “Όχι. Αυτή τη στιγμή δεν σκεφτόμαστε πολλά πράγματα. Έχουμε δώσει τέσσερα παιχνίδια σε οκτώ μέρες, έχουμε ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη. Δεν έχουμε κάνει προετοιμασία…. Η ομάδα αυτή τη στιγμή θα συγκεντρωθεί στο ελληνικό πρωτάθλημα… Υπήρχε μεγάλη αποχή, υπάρχουν παίκτες που είναι αγνώριστοι. Έχουμε μια δύσκολη χρονιά. Πάνω από όλα είναι η υγεία”.

Για την πιθανότητα επιστροφής του Γιάννη Αγραβάνη δήλωσε: “Αν κάτι φέρνει πρόβλημα και το πρόβλημα μεταφέρεται σε άλλη ομάδα… Ο Γιάννης Αγραβάνης είναι παίκτης του Μεσολογγίου, είναι ζήτημα εσωτερικό του Μεσολογγίου, έχει πάει δανεικός από τον Προμηθέα. Πρέπει να λύσει το θέμα με το Μεσολόγγι”.

Καντζούρης: “Κάναμε πολλά λάθη”

kantzouris_kolossos

Ο κόουτς του Κολοσσού στάθηκε στα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτες του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αναφέροντας χαρακτηριστικά πως, “δεν είναι δικαιολογία πως καθυστερήσαμε να πετάξουμε. Ο Προμηθέας έδωσε δύο αγώνες κι είχε και ταξίδι, άρα τι να πει κι εκείνος. Κάναμε πολλά λάθη, έπρεπε να παρουσιαστούμε καλύτεροι…”.